Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami?

Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami?

Jeśli martwisz się, że Twój kot ma kleszcze, możesz zrobić kilka rzeczy, aby go chronić. Po pierwsze, nie pozwalaj mu wędrować po terenach zalesionych. Jeśli Twój pupil będzie spędzał dużo czasu na zewnątrz, unikaj lub ogranicz miejsca, w których kleszcze dobrze się rozwijają. I wreszcie, co nie mniej ważne, powinieneś codziennie sprawdzać, czy Twój zwierzak nie ma kleszczy. Aby chronić kota przed kleszczami, powinieneś rozważyć stosowanie miejscowego preparatu przeciw kleszczom, takiego jak Bravecto.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z

Zapobieganie włóczeniu się kota po terenach zalesionych

Aby zapobiec zarażeniu się kota boreliozą, należy uniemożliwić mu poruszanie się po terenach zalesionych. Kleszcze na terenach zalesionych preferują wilgotne warunki i miejsca, w których mogą czekać na ofiarę. Jeśli chcesz chronić swojego kota przed kleszczami, uniemożliw mu poruszanie się po terenach zalesionych, trzymając go w domu. Na szczęście kleszcze zazwyczaj nie atakują kotów. Jeśli zobaczysz swojego kota na otwartej przestrzeni, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji na temat zwalczania kleszczy u kotów.

Unikanie lub ograniczanie miejsc, w których kleszcze lubią przebywać

Kleszcze to pradawne pasożyty stawonogów, które odżywiają się krwią ssaków. Większość z nich występuje w różnych środowiskach, w tym na terenach trawiastych, zalesionych oraz w strefach przejściowych pomiędzy trawnikami a lasami. Żywią się królikami, myszami i innymi ciepłokrwistymi zwierzętami, preferują środowiska wilgotne, takie jak sterty liści. Im niższa temperatura, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że kleszcze przeżyją i rozmnożą się.

Czytaj więcej:   Jak wybrać najlepsze przysmaki dla kota? Poradnik dla miłośników czworonożnych przyjaciół

Codzienne sprawdzanie, czy Twój zwierzak nie ma kleszczy

Kleszcze mogą żyć do 24 godzin w sierści kota, co sprawia, że jest on szczególnie narażony na zarażenie boreliozą. Najlepiej jest codziennie sprawdzać kota pod kątem obecności kleszczy, sprawdzając jego łapy i twarz. Kleszcze mogły pozostać w tych miejscach, ponieważ koty są często przyciągane przez zabiegi pielęgnacyjne. Sprawdzaj także genitalia i uszy kota, ponieważ są one bardziej narażone na występowanie kleszczy.

Stosowanie preparatu Bravecto

Stosowanie preparatu Bravecto do ochrony kota przed kleszczami ma kilka zalet. Zapewnia trzymiesięczną ochronę przed kleszczami i pchłami w zaledwie czterech dawkach. W ciągu 12 tygodni zabija pchły, kleszcze czarnonogie i amerykańskie kleszcze psie. Zapewnia również imponujący, trzymiesięczny, bezproblemowy odstęp pomiędzy kolejnymi kuracjami. Preparat jest dostępny w wygodnych tubkach z odkręcanymi końcówkami, co ułatwia podawanie go Twojemu kotu.

Unikanie miejsc zarażonych kleszczami

Aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia kleszcza przez Twojego kota, unikaj obszarów zalesionych i trawiastych. Kleszcze rozwijają się w wilgotnych, ciemnych miejscach. Możesz zmniejszyć narażenie na kontakt z kleszczami poprzez utrzymywanie swojego podwórka i trawnika w dobrym stanie i wolnego od chwastów. Kleszcze często ukrywają się na terenach zalesionych, pod zaroślami i krzakami. Jeśli nie możesz uniknąć miejsc zarażonych kleszczami, możesz spróbować kontrolować ich populację, uniemożliwiając im rozwój i życie w nich. W przypadku obszarów zalesionych można zastosować środek owadobójczy przeznaczony do zwalczania kleszczy. Upewnij się, że stosujesz licencjonowany pestycyd do zwalczania kleszczy.

Unikanie produktów zarażonych kleszczami

Jeśli masz zwierzę domowe, unikaj stosowania produktów zawierających kleszcze na swoim kocie. Po pierwsze, upewnij się, że przed dotknięciem kota dokładnie oczyściłeś miejsce, w którym się znajduje. Ponadto, ważne jest zastosowanie środka dezynfekującego w celu zdezynfekowania miejsca ukąszenia. Unikaj stosowania leków miejscowych, które zwykle powodują ślinienie się kleszczy, zamiast tego wybierz preparat do stosowania miejscowego. W sezonie na kleszcze szampony lecznicze są niedrogie i skuteczne. Nie są one jednak tak skuteczne jak leki punktowe i wymagają częstszego stosowania. Leki doustne mają dłuższy okres ważności i powinny być stosowane tylko wtedy, gdy masz pewność, że Twoje zwierzę będzie przebywało na zewnątrz.

Czytaj więcej:   Jak zaaranżować mieszkanie w Warszawie z myślą o kocie?