Na co chorują koty?

Na co chorują koty?

Jeśli jesteś właścicielem kota, możesz się zastanawiać: Na co chorują koty? Oto kilka najczęstszych dolegliwości. Zakażone kleszcze, problemy z oczami i wymioty to tylko niektóre z najczęstszych. Aby uzyskać więcej informacji, czytaj dalej. Możesz być zaskoczony niektórymi innymi dolegliwościami, na które mogą zachorować koty. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać kota w zdrowiu. Pamiętaj także o zapewnieniu rutynowej opieki weterynaryjnej.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z hotelsiersciuch.pl

Wymioty

Jeśli Twój kot często wymiotuje, istnieje kilka możliwych przyczyn. Czasami kot po prostu wymiotuje jedzeniem, które wróciło do żołądka. W takim przypadku kot może być odwodniony lub może mieć problemy z poziomem cukru. W innych przypadkach kotu może utknąć w gardle ciało obce. W obu przypadkach najlepiej jest jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską. Poniżej wymieniono kilka najczęstszych przyczyn wymiotów u kotów.

Zakażone kleszcze

Kleszcze mogą zainfekować Twojego kota i mogą być źródłem boreliozy u ludzi. Ludzie są zazwyczaj narażeni na kontakt z kleszczami, gdy przebywają na zewnątrz, spacerując po polach, lasach lub pastwiskach. Aby zapobiec przenoszeniu się kleszczy z jednej osoby na drugą, należy sprawdzać się co najmniej co 24 godziny i stosować repelenty w sprayu. Jeśli Twoje zwierzę często przebywa na zewnątrz, możesz zakupić produkty zapobiegawcze, takie jak repelenty na kleszcze i stosować je u swojego kota. Jednak najlepszym sposobem ochrony kota przed kleszczami jest stosowanie środków zapobiegawczych.

Wścieklizna

Wścieklizna jest chorobą powszechnie występującą u ludzi, jednak Twój kot jest znacznie bardziej podatny na zarażenie się tym wirusem. Jest on przenoszony przez nietoperze, lisy i inne niezwykle przyjazne dzikie zwierzęta. Chociaż króliki rzadko chorują na wściekliznę, gryzonie mogą być nosicielami wielu chorób zakaźnych. Z tego powodu kot powinien być trzymany z dala od martwych lub rannych nietoperzy, a najlepiej w miejscach wolnych od wścieklizny.

Czytaj więcej:   Ile kosztuje kot Maine Coon z zarejestrowanej hodowli?

Problemy z oczami

Kot może wykazywać jeden z kilku objawów infekcji oka. Zaczerwienienie, wydzielina, nadmierne mruganie i mizianie oka to oznaki świadczące o tym, że kot cierpi na infekcję oka. W celu zidentyfikowania i leczenia problemu konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego. W niektórych przypadkach u kota może występować choroba podstawowa, która nasila objawy zakażenia oka. Jeśli u kota wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Problemy skórne

Wśród wielu przyczyn chorób skóry u kotów wymienia się infekcje, alergie i wysypki. Choroby skóry, znane również pod nazwą dermatopatii, są bardzo powszechne u kotów. W rzeczywistości, od sześciu do 15 procent kocich pacjentów cierpi na jedną lub więcej dermatopatii. Problemy te mogą powodować swędzenie, infekcje, tasiemce, alergie, a nawet śmierć. Ważne jest, aby jak najszybciej zabrać kota do lekarza weterynarii, jeśli podejrzewasz, że cierpi on na którąś z tych chorób skóry.

Cukrzyca

Koty chorują na cukrzycę, gdy ich trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Insulina jest hormonem, który pozwala organizmowi wykorzystywać glukozę, znajdującą się we krwi, jako paliwo. W przypadku niewystarczającej ilości insuliny organizm wykorzystuje tłuszcze, co może prowadzić do cukrzycowej kwasicy ketonowej, stanu zagrażającego życiu, który wymaga natychmiastowego leczenia. U kotów chorych na cukrzycę mogą wystąpić takie objawy, jak utrata apetytu, senność, wymioty i zwiększone pragnienie.

Nicienie sercowe

Choroba wywołana przez nicienie sercowe u kotów, jeśli nie jest wcześnie leczona, może być śmiertelna. Może powodować trudności w oddychaniu, kaszel i okresowe wymioty, które nie są związane z jedzeniem. Koty mogą również wykazywać objawy astmy i mieć trudności z oddychaniem. Chociaż nie zawsze jest oczywiste, że kot jest zarażony, lekarze weterynarii powinni obserwować zwierzęta przez dwa do trzech lat w celu wykrycia objawów choroby wywołanej przez nicienie sercowe. Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na chorobę wywołaną przez nicienie występujące w sercu u kotów, zapobieganie jej jest niezbędne.

Czytaj więcej:   Rosyjski niebieski kot ile kosztuje i gdzie kupić