Czy kotu można dawać mleko

Czy kotu można dawać mleko

Chociaż lekarze weterynarii nie zalecają, aby koty piły mleko, zalecają, abyś od czasu do czasu podawał im jego niewielką ilość. Podawaj kotu po jednej łyżce stołowej i obserwuj go przez 12 godzin. Jeśli kot nie wykazuje objawów zaburzeń żołądkowo-jelitowych, może tolerować sporadyczne podawanie kropli mleka. Jeśli podejrzewasz, że kot jest uczulony na mleko, powinieneś unikać podawania mu mleka.

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z

Laktoza zawarta w mleku powoduje wzdęcia, gazy i biegunkę

U większości kotów laktoza zawarta w mleku wywołuje nieprzyjemne efekty trawienne, w tym wzdęcia, gazy i dyskomfort jelitowy. U kotów z nietolerancją laktozy objawy te pojawiają się w ciągu 8-12 godzin po spożyciu mleka. U ludzi nietolerancja laktozy może powodować gazy, biegunkę i skurcze żołądka. Niestrawiony cukier zalega w przewodzie pokarmowym i powoduje te problemy.

W miarę jak kot rośnie, jego enzymy trawienne wytwarzają mniej laktazy, enzymu rozkładającego laktozę. Po osiągnięciu wieku około sześciu miesięcy kot nie wytwarza już enzymu niezbędnego do rozkładu cukru mlecznego. Niestrawiona laktoza jest pokarmem dla bakterii, które fermentują i wciągają wodę do jelit. Jeśli Twój kot spożyje produkty mleczne, możesz zaobserwować u niego wzdęcia, przełykanie i biegunkę.

Jeśli Twój kot nie toleruje laktozy, ważne jest, aby całkowicie unikać pasteryzowanych produktów mlecznych. Kotom z nietolerancją laktozy należy podawać świeżą wodę wiele razy dziennie. Oprócz picia wody w ramach zbilansowanej diety, kot nie powinien pić płynów zawierających duże ilości cukru. Jeśli uważasz, że Twój kot cierpi na nietolerancję laktozy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji.

Chociaż wykazano, że mleko dla kotów nie powoduje u wielu kotów zaburzeń żołądkowych, niektóre koty są genetycznie predysponowane do nietolerancji laktozy. Ponieważ koty nie są naturalnymi zjadaczami mleka, brakuje im enzymów niezbędnych do jego trawienia. Skutkiem tego jest reakcja, której nasilenie różni się w zależności od ilości enzymów laktazy w układzie pokarmowym kota.

Niektóre koty wykazują częściową lub całkowitą tolerancję na laktozę i tolerują niewielką ilość mleka jako przysmak. Jeśli jednak mleko nie zostanie dobrze strawione, cukier będzie fermentował w jelitach, powodując wzdęcia, gazy i biegunkę. W niektórych przypadkach nietolerancja laktozy jest prawdziwa i zagraża życiu.

Mimo że koty zazwyczaj nie tolerują laktozy, niektóre z nich nadal uwielbiają mleko i mogą domagać się mleka zbożowego. Możesz spróbować podawać je kotu uwielbiającemu mleko od czasu do czasu, unikając przez jakiś czas mlecznych przysmaków, dopóki zwierzę nie przyzwyczai się do mleka. Jeśli nie jesteś pewien, spróbuj od czasu do czasu podawać kotu mleko jako przysmak, na przykład z niewielką ilością tuńczyka lub innego białka pochodzenia zwierzęcego.

Enzymy laktazy u kociąt trawią laktozę

Zawarty w mleku enzym laktaza pomaga układowi trawiennemu rozłożyć główny składnik mleka – laktozę. Laktoza jest dwucukrem składającym się z glukozy i galaktozy. Laktoza znajduje się we wszystkich rodzajach mleka. Kocięta rodzą się ze zdolnością do trawienia laktozy. Enzym ten nosi nazwę laktazy i pomaga kociętom trawić mleko. W pierwszych tygodniach życia kocięta są uzależnione od mleka matki, które zapewnia im przetrwanie.

Czytaj więcej:   Jak wybrać najlepsze przysmaki dla kota? Poradnik dla miłośników czworonożnych przyjaciół

Chociaż koty nie wytwarzają enzymów laktazy, nadal mogą pić mleko, nawet jeśli jest ono rozcieńczone. Kocięta potrzebują mleka w ciągu pierwszych kilku tygodni życia, a jeśli matka nie jest dostępna, mogą pić syntetyczny produkt mleczny. Jednak po ukończeniu ósmego tygodnia życia enzymy laktazy w jelitach zaczynają zanikać. Po osiągnięciu tego wieku kocięta nie są już w stanie trawić mleka.

Kota z ciężkim przypadkiem nietolerancji laktozy można leczyć w zależności od indywidualnych okoliczności. Jeśli kot spożywa dużo produktów mlecznych, może nadal wytwarzać enzymy laktazy do ich trawienia. W takich przypadkach kotom należy podawać mleko, ale także inne produkty mleczne, takie jak sery. Niektóre sery mają niższe stężenie laktozy, dlatego przed podaniem kociakowi sera dobrze jest wprowadzić tabletkę.

W przypadku nietolerancji laktozy u kota może wystąpić dyskomfort żołądkowo-jelitowy, biegunka i wymioty. Zaleca się monitorowanie ilości spożywanego przez kota mleka. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot nie toleruje laktozy, bezpiecznym sposobem na określenie problemu jest wykonanie testów. Konieczne może być także unikanie podawania kotu mleka zawierającego laktozę.

Przez kilka pierwszych tygodni życia kociak może trawić mleko. Jest to jednak korzystne tylko dla matki kota, dopóki kociak nie zostanie odstawiony od piersi. Dla nieodsadzonych kociąt najlepszą alternatywą jest preparat mlekozastępczy matki lub preparat dla kociąt, który zawiera wszystkie witaminy i minerały potrzebne Twojemu kotu. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój kot zareaguje na mleko, wypróbuj najpierw łyżkę stołową i obserwuj jego reakcję.

Mleka bezmleczne są odpowiednie dla kotów

Mleko jest atrakcyjnym pokarmem dla kotów. Jego białko i wysoka zawartość tłuszczu są dla nich atrakcyjne. Jednak wiele kotów nie toleruje laktozy, więc podawanie im mleka zawierającego laktozę nie jest zalecane. Zamiast tego koty mogą pić mleko niezawierające laktozy. Ludzie powinni jednak unikać podawania kotom mleka przeznaczonego do spożycia przez ludzi, ponieważ zawiera ono duże ilości laktozy.

Mimo że wszystkie ssaki produkują mleko, ilość laktozy jest u nich różna. Niektóre mleka są pozbawiane laktozy poprzez usunięcie z nich części cukru. Na przykład mleko owcze zawiera wysoki poziom laktozy i dlatego jest nieodpowiednie dla kotów z nietolerancją laktozy lub alergią na kazeinę. Jednak w procesie fermentacji mleko owcze jest prawie pozbawione laktozy i zawiera duże ilości kwasu linolowego, który jest dobrym kwasem tłuszczowym dla kotów.

Inne rodzaje mleka niezawierającego nabiału są bezpieczne dla kotów. Mleko migdałowe i sojowe nie jest zalecane do stosowania przez koty, ponieważ zawiera wysoki poziom tłuszczu i cukru. Mleko kokosowe nie wyrządzi jednak żadnej szkody, mimo że jest bogatsze niż mleko migdałowe. Koty są mięsożercami i brakuje im enzymów do przetwarzania białek pochodzenia roślinnego, takich jak soja.

Zwykłe mleko krowie nie jest zdrowe dla kotów. Nie tylko zawiera niepotrzebny tłuszcz, ale także nie dostarcza niezbędnych składników odżywczych, których kot potrzebuje, aby zachować zdrowie. Jeśli Twój kot lubi mleko, powinieneś rozważyć podawanie mu mleka owsianego jako przysmaku. Mleko owsiane nie powinno jednak stanowić głównej diety Twojego kota. Może ono być podawane w zbyt dużych ilościach, co może powodować rozstrój żołądka lub biegunkę.

Czytaj więcej:   Jak czyścić kotu uszy - poradnik

Mleko kokosowe to kolejny rodzaj mleka niezawierającego nabiału, który jest bezpieczny dla kotów. Chociaż nie nadaje się ono do spożycia przez ludzi, można je podawać kotom od czasu do czasu. Mleko kokosowe nie jest jednak dobrym źródłem białka dla kotów i powinno być podawane z umiarem. Ponadto mleko kokosowe zawiera duże ilości tłuszczu, który może być szkodliwy dla kotów. Układ trawienny kotów jest podobny do szczurów i jeśli podasz im zbyt dużo mleka, będą czuły się najedzone, a nawet mogą zachorować na stłuszczenie wątroby.

Sprawdź tolerancję laktozy u swojego kota

Chociaż wiele kotów nie toleruje laktozy, niektóre z nich mogą tego nie robić. Koty te mogą odrzucać mleko bezlaktozowe i nabiał hodowlany. Ponieważ laktoza została już rozłożona, mleko może być smaczniejsze dla Twojego kota. Ponadto mleko i produkty mleczne pochodzące z hodowli nie powodują u kota problemów trawiennych. Jeśli jednak u Twojego kota wystąpi którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, najlepiej zasięgnąć porady lekarza weterynarii w celu zbadania stanu zdrowia kota.

Objawy jelitowe są zwykle pierwszą oznaką nietolerancji laktozy u kotów. Objawy te obejmują rozstrój żołądka, biegunkę i nadmierne gazy. W zależności od stopnia nasilenia choroby, u kota może występować więcej niż jeden objaw. Dla tych kotów alergia na mleko jest sygnałem ostrzegawczym poważniejszej choroby, ale zazwyczaj jest ona łagodna i może pozostać niewykryta przez kilka tygodni.

Poza tym, że mleko jest niestrawne dla ludzi, nie jest również zbyt pożywne dla kotów. W rzeczywistości, zbyt duża ilość mleka może powodować u nich choroby związane z niedoborem składników odżywczych. Ponadto większość dorosłych kotów ma problemy z trawieniem mleka, ponieważ nie wytwarzają one enzymu laktazy. Laktoza jest cukrem, którego koty nie potrafią samodzielnie rozłożyć. Wypicie mleka przez kota powoduje rozstrój żołądka, biegunkę, a nawet wymioty.

Niektóre koty są uczulone na mleko, natomiast inne mogą mieć większą tolerancję na laktozę niż pozostałe. Jeśli podejrzewasz u swojego kota nietolerancję mleka, musisz niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Proste badanie krwi może wykazać, czy Twój kot nie toleruje laktozy. Badając poziom wodoru w jego oddechu, można wprowadzić odpowiednie zmiany w diecie. Jeśli wynik jest negatywny, można kontynuować podawanie kotu mleka bez laktozy.

Niektóre koty mogą nie mieć problemu z trawieniem laktozy, jednak większość z nich nie wytwarza enzymu odpowiedzialnego za ten proces. Dlatego też, jeśli chcesz podać kotu mleko, powinieneś najpierw zbadać jego tolerancję na laktozę, zanim podasz mu mleko. Nawet wtedy najlepiej jest ograniczyć spożycie mleka do niewielkich ilości. Ze względów bezpieczeństwa spróbuj mleka bez laktozy i śmietany.