Co zrobić gdy kotu wypadają zęby

Co zrobić gdy kotu wypadają zęby

Istnieje wiele różnych przyczyn utraty zębów u kotów. Zęby mleczne wypadają po to, aby mogły wyrosnąć zęby stałe. Jeżeli Twój kot zachowa zęby mleczne, mogą one wypierać inne zęby, narażać kota na choroby dziąseł, a nawet uszkadzać tkanki jamy ustnej. Twój kot zachowa zęby kłów, jeśli jest samicą lub ma spiczaste kły.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu

Zapalenie dziąseł

Jeśli zauważyłeś, że Twojemu kotu wypadają zęby, możesz zastanawiać się, jak leczyć zapalenie dziąseł. Choroba ta zaczyna się często 48 godzin po ostatnim czyszczeniu zębów. Stan ten może być odwracalny, jeśli zęby będą odpowiednio pielęgnowane w domu. Lekarz weterynarii może przeprowadzić dogłębną analizę przyczyn zapalenia dziąseł. Jeśli uważasz, że Twój kot może cierpieć na tę przypadłość, możesz udać się do lekarza weterynarii na badanie.

Leczenie zapalenia dziąseł u kotów polega na usuwaniu nagromadzonej płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a także na usuwaniu obluzowanych zębów. Pierwszą metodą leczenia jest regularne czyszczenie zębów. Profesjonalne czyszczenie w znieczuleniu pozwala usunąć kamień i płytkę nazębną z zębów, a także oczyścić tkanki znajdujące się poniżej linii dziąseł. W ciężkich przypadkach lekarz weterynarii może zalecić stosowanie antybiotyków lub usunięcie chorego zęba. Jeśli Twój kot nie toleruje opieki stomatologicznej, możesz rozważyć przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia zęba.

Zapalenie dziąseł może być bolesne dla Twojego zwierzęcia. Dotyka ono dziąseł i zębów i jest zazwyczaj pierwszym objawem choroby przyzębia u kotów. Jest ono zazwyczaj odwracalne, jeśli jest wcześnie leczone. Zaawansowane zapalenie dziąseł u kotów może prowadzić do powstania nieregularnych powierzchni dziąseł oraz umiarkowanego lub silnego zaczerwienienia. Jeśli dziąsła Twojego kota ulegną zapaleniu, możesz zauważyć duże nagromadzenie kamienia nazębnego, który składa się z fosforanu i węglanu wapnia. Ponadto, kot może wykazywać oznaki zapalenia dziąseł, które obejmują szeroki zakres objawów, w tym krwawienie dziąseł.

Zapalenie dziąseł jest pierwszym objawem choroby przyzębia, która zaczyna się od zapalenia dziąseł. Zapalenie dziąseł powoduje gromadzenie się płytki nazębnej na zębach. W końcu ulega ona mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny, który ma szorstką powierzchnię. Stan ten może w końcu doprowadzić do utraty zębów i uszkodzenia kości. Jeżeli nie podejmiesz szybkiego leczenia, może dojść do rozwoju zapalenia dziąseł, a w konsekwencji do utraty zębów przez Twojego kota.

Pierwszym krokiem w leczeniu zapalenia dziąseł jest usunięcie kamienia nazębnego z zębów kota. Jest on naturalną reakcją na bakterie zawarte w płytce nazębnej, która tworzy się na zębach kota. Bakterie, które powodują zapalenie dziąseł, wytwarzają toksyny i podrażniają dziąsła. Jeśli pozwolisz, aby bakterie zawarte w kamieniu nazębnym gromadziły się zbyt długo, mogą one zaatakować dziąsła i wywołać infekcję.

Choroby przyzębia

Niezależnie od tego, czy Twój kot ma jeden ząb, czy kilka, musisz wiedzieć, co powoduje choroby przyzębia. Ta poważna infekcja bakteryjna atakuje dziąsła i kości, na których opierają się zęby. Jest ona często spowodowana nagromadzeniem płytki i kamienia nazębnego, które przedostały się z dziąseł do korzeni zębów. Bakterie te powodują zakażenie dziąseł i kości otaczających zęby, co prowadzi do rozchwiania zęba, a nawet możliwości jego wypadnięcia. Leczenie jest niezwykle ważne, ponieważ nieleczenie chorób przyzębia grozi nieodwracalnym uszkodzeniem dziąseł i serca kota.

Czytaj więcej:   Jak wyciągnąć kleszcza z kota - poradnik

Leczenie chorób przyzębia u kotów różni się w zależności od stadium choroby. Leczenie we wczesnym stadium obejmuje codzienne szczotkowanie zębów pastą bezpieczną dla zwierząt, profesjonalne czyszczenie oraz stosowanie fluoru. W bardziej zaawansowanych stadiach lekarz weterynarii może zalecić przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w celu odsłonięcia zainfekowanych korzeni i uzupełnienia ubytków kostnych. W każdym przypadku leczenie powinno obejmować właściwą pielęgnację zębów i częste wizyty u dentysty. W międzyczasie kot może korzystać z dokładnego czyszczenia zębów i regularnych przeglądów stomatologicznych, aby zapobiec dalszej utracie zębów.

Podobnie jak w przypadku ludzi, leczenie chorób przyzębia u kotów jest stosunkowo proste. Lekarz weterynarii zaleci bezpieczny dla kota sposób higieny jamy ustnej. Może on obejmować codzienne szczotkowanie zębów, zmianę pożywienia w celu uniknięcia kamienia nazębnego oraz stosowanie specjalnych płukanek lub przysmaków. Niezależnie od tego, czy Twój kot cierpi na choroby przyzębia, możesz uzyskać dla niego pomoc, odwiedzając już dziś swojego lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii zaproponuje również odpowiednią dietę dla Twojego kociego przyjaciela.

Chociaż istnieje wiele możliwych przyczyn chorób przyzębia u kotów, najczęstszą z nich jest infekcja bakteryjna. Bakterie gromadzące się pod linią dziąseł mogą powodować stan zapalny i ból. Jeśli uważasz, że Twój kot ma zapalenie dziąseł, pamiętaj, aby poinformować lekarza weterynarii o niedawnej infekcji kaliciwirusowej, ponieważ może ona również przyczynić się do rozwoju poważnej choroby przyzębia. Lekarz weterynarii zwróci również uwagę na czerwone, rozpalone dziąsła. Krwawiące dziąsła wskazują, że u kota występuje choroba przyzębia i konieczne jest przeprowadzenie czyszczenia zębów.

Złamane zęby

Zęby kota wypadają w różny sposób. Mogą one być bolesne, a nawet prowadzić do powikłań. W przypadku złamania zęba najlepszym sposobem postępowania jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem weterynarii. Złamany ząb może nie dawać od razu żadnych objawów, dlatego najlepiej jest jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Jeśli jednak ząb krwawi, oznacza to, że doszło do uszkodzenia miazgi zęba.

Złamane zęby mogą powstać z wielu powodów, w tym na skutek urazu lub żucia twardych przedmiotów. Złamany ząb u kota to zazwyczaj ząb, który uległ złamaniu. Oprócz odprysków szkliwa i zębiny, złamany ząb może również odsłonić nerw. Złamany ząb może być nie tylko przyczyną pęknięcia zęba, ale także objawem ropnia zęba, który może powodować obrzęk twarzy i sączenie się wydzieliny.

Jeśli jednak ząb nie jest poważnie pęknięty, istnieją inne możliwości pomocy kotu w powrocie do zdrowia po urazie zęba. Większość zwierząt domowych cierpi z powodu małych wyszczerbień zębów, ale u niektórych kotów zęby mogą się obluzować w wyniku błędnej oceny sytuacji i wylądować po niewłaściwej stronie. Bez względu na to, czy Twój kot jest chronicznym gryzipiórkiem, czy też przypadkowo upadł i rozbił sobie pyszczek, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy lekarskiej. Złamane zęby mogą prowadzić do zakażeń, które są bolesne i niebezpieczne. Złamane zęby należy leczyć u weterynarza, który specjalizuje się w stomatologii.

Czytaj więcej:   Karma bezzbożowa dla kota – czy jest odpowiednia dla Twojego pupila?

Jeśli złamany ząb nie jest pęknięciem korzenia, można przeprowadzić ekstrakcję. Jeśli jednak ząb jest nadal przytwierdzony do kości, konieczne może być jego usunięcie. Ekstrakcja jest jedynym sposobem leczenia resorpcji zęba u kotów, dlatego kanałowe leczenie zęba powinno być wykonane przez stomatologa weterynaryjnego. Koszty leczenia złamań zębów różnią się w zależności od gatunku, rodzaju złamania i stopnia uszkodzenia.

Mimo że dorosłe koty zazwyczaj nie tracą zębów, powinno to być dla Ciebie powodem do niepokoju. Specjalista stomatolog będzie w stanie przedstawić Ci receptę na leczenie i udzielić porad dotyczących utrzymania pozostałych zębów. Złamane zęby i choroby zębów mogą być bolesne, a nawet koty bez oznak bólu mogą mieć obolałe zęby. Ważne jest, aby zabrać kota do weterynarza na pełne badanie w celu ustalenia przyczyny problemu.

Karmiąca matka

Jeśli Twój kot nadal karmi piersią, może u niego występować podwójne uzębienie, czyli stan, w którym jeden z zębów mlecznych pozostaje obok zęba dorosłego. Stan ten może powodować poważne problemy ze zgryzem kota i jego interakcją z górnymi i dolnymi zębami. Ważne jest, aby to rozpoznać i jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Możesz pomóc swojemu kotu, karmiąc go z ręki podczas rekonwalescencji.

Kocięta rodzą się bez zębów, dlatego przy pierwszym pojawieniu się na świecie muszą karmić się mlekiem matki. Między drugim a szóstym tygodniem życia kocięta tracą zęby mleczne, zwane również zębami mlecznymi. Dorosłe zęby, które wyrastają przez dziąsła, naciskają na zęby mleczne, stymulując organizm do ponownego wchłonięcia korzeni zębów mlecznych. Do 11 tygodnia życia wyrastają one wraz z 30 zębami stałymi, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć podawanie kotu stałego pokarmu.

Kiedy Twojemu kotu wypadają zęby, może to być dla niego stresujące, ale pamiętaj, że dorosłe zęby nie powinny wypadać. To normalne, że kociak musi stracić zęby mleczne, aby wyrosnąć na w pełni dorosłego kota. Nawet jeśli dorosłe zęby wypadną, musisz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby pomóc kotu przyzwyczaić się do tego. Zęby będą również wyrzynały się pod niewłaściwym kątem, co może prowadzić do problemów stomatologicznych i nieprawidłowego ustawienia szczęki.

Podczas ząbkowania kociak staje się drażliwy, może też odczuwać chęć gryzienia wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu jego wzroku. Ważne jest, aby dawać kotu zabawki do gryzienia, aby złagodzić jego dyskomfort. Te podobne do igieł zęby ułatwiają odstawienie kota od piersi, ponieważ sprawiają, że matce jest niewygodnie karmić dziecko. Będzie to pierwszy z 26 zębów mlecznych kota, które po kilku miesiącach zostaną zastąpione przez drobniejsze zęby.