Kot nebelung - opis rasy

Kot nebelung – opis rasy

Jakie są cechy charakterystyczne kota nebelung? Rasa ta jest stosunkowo nowa, pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. ubiegłego wieku. Cora Cobb, entuzjastka rasy, była pod wrażeniem średniej długości szarej sierści jednego ze swoich kotów, którego nazwała Seigfried, od imienia postaci z opery Wagnera. Cora zauważyła, że jej kot ma wyjątkową osobowość, więc wyhodowała go z inną kotką o podobnej średniej długości sierści.

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z

Długie ciało

Nebelung to wyjątkowo inteligentna rasa kotów. Ma osobowość bardziej psa niż kota i jest znany z silnego przywiązania do swoich ludzkich członków rodziny. Rasa ta jest mniej podatna na stres niż inne rasy kotów i doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Chociaż Nebelungi są bardzo tolerancyjne w stosunku do młodszych członków rodziny, często są nieśmiałe w stosunku do obcych. Są ogólnie zdrowe i rzadko zapadają na jakiekolwiek problemy zdrowotne. Oczekiwana długość ich życia wynosi 15-18 lat.

Nebelung nazywany jest “stworzeniem z mgły” ze względu na jedwabiście niebieską sierść. Choć ze względu na podobny wygląd może być błędnie nazywany “rosyjskim niebieskim”, w rzeczywistości jest to odrębna rasa. Nebelung został stworzony na początku lat 80. XX wieku z krótkowłosej czarnej samicy i niebieskiego samca, u których wystąpił gen recesywny dla długowłosych.

Długie nogi

Kot Nebelung jest dość młodą rasą. Jej początki sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Cora Cobb była pod wrażeniem średniej długości szarej sierści jednego ze swoich kotów i nazwała swojego nowego kociego przyjaciela Seigfried, od imienia postaci z opery Wagnera. Wyrazista osobowość Seigfrieda skłoniła ją do skojarzenia samca z samicą o podobnym umaszczeniu.

Głowa Nebelunga ma kształt zmodyfikowanego klina. Uszy są szerokie u podstawy i sprawiają wrażenie spiczastych. Oko jest duże, w kształcie migdała i szeroko rozstawione. Kolor oka jest zielony, choć może być żółte, gdy kot jest jeszcze kocięciem. Wyraz oczu jest zazwyczaj łagodny. Rasa ta jest przystosowana do życia w mieście. W początkowej fazie rozwoju Nebelung był wystawiany na pierwszych wystawach kotów w Wielkiej Brytanii.

Cobb chciała wyhodować Nebelunga i stworzyć z niego odrębną rasę. Skontaktowała się z genetykiem, dr Solveigiem Pfluegerem, i rozpoczęła pracę nad standardami rasy. Standardy oparła na rosyjskim niebieskim, a dopiero później TICA zaakceptowała tę rasę do rejestracji. Historia Nebelunga jest bardzo długa, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Zielone oczy

Nazwa “Nebelung” pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego kota, które oznacza kolor zielony. Rasa ta jest bardzo popularna ze względu na swoje zielone oczy i duże, zaokrąglone ciało. Ma więcej cech psa niż kota, dlatego często nawiązuje bliską więź ze swoimi ludzkimi rodzinami. Nebelung jest kotem przyjaznym, ale zazwyczaj nie podbiega na powitanie do obcych. Często trzyma się na dystans, kiedy poznaje nową osobę, ale kiedy poczuje się pewnie w towarzystwie człowieka, może nawiązać z nim żartobliwą interakcję.

Nebelung ma długą, zgrabną szyję, długie nogi i długi ogon. Jego oczy mają żywy zielony kolor, a uszy są lekko spiczaste. Ciało jest średniej wielkości, a waga waha się od 7 do 15 funtów. Nebelung ma podwójną sierść o jedwabistym wyglądzie i długi, równy grzbiet. Nos i uszy są osadzone daleko do tyłu na głowie. Oczy są duże, okrągłe i zazwyczaj mają zielonkawo-niebieski kolor.

Czytaj więcej:   Jak pomóc kotu w upalne dni - poradnik

Duże uszy

Nebelung jest małym, samotnym kotem, który często jest dość nieśmiały. Potrzebują dużo czasu na socjalizację, ale kiedy już zdobędą zaufanie, tworzą silne więzi i dogadują się z innymi kotami, a nawet innymi rasami. Dobrze radzą sobie również w domach z jednym zwierzęciem, ponieważ nie mają lęku separacyjnego. Aby dowiedzieć się więcej o Nebelungu, czytaj dalej! Poniżej wymieniono niektóre wspólne cechy charakterystyczne dla tej rasy.

Ta mała, czuła rasa jest bardzo inteligentna i uczuciowa. Tworzy bliskie więzi ze swoimi właścicielami i pozostaje im wierny przez całe życie. Rasa ta jest niezwykle inteligentna i uwielbia spędzać czas na kolanach ludzi. Chociaż nie wykazują agresji, Nebellungi często chowają się, gdy w pobliżu znajdują się goście. Nie jest to problemem, jeśli jesteś miłośnikiem kotów lub chcesz zrobić na kimś wrażenie swoim nowym kocim przyjacielem!

Nebelung jest stosunkowo nową rasą w świecie kotów. Po raz pierwszy został uznany za rasę przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (TICA) w 1987 roku. Od tego czasu został uznany przez kilka stowarzyszeń kotów na całym świecie. Dopiero w 2011 roku rasa ta została uznana za rasę championów przez American Cat Association. Nebelung jest eleganckim i rzadkim kotem w obcym typie. Jego sierść jest półdługa i ma kolor średnio niebieski ze srebrnym połyskiem.

Spiczaste uszy

Koty Nebelung mają intensywnie niebieskie oczy, spiczaste uszy i srebrzystoniebieskie umaszczenie. Ich nazwa wywodzi się ze starożytnego niemieckiego mitu. Te łagodne koty są niezwykle dobrze wychowane i uwielbiają swoich ludzi. Lubią spacery i przytulanie na kolanach, ale nie nadają się do domu, w którym panuje szybkie tempo i dużo się dzieje. Niezależnie od długiej sierści i spiczastych uszu, koty te są na ogół łagodne i czułe.

Koty Nebelung są umiarkowanie aktywne i lubią miękkie legowiska. Wymagają codziennych ćwiczeń. Aby zapewnić swojemu kociemu przyjacielowi trochę ruchu, możesz również zamontować w domu kocie drzewko. Koty Nebelung są wspaniałymi towarzyszami. Jeśli go adoptujesz, z pewnością ucieszy Cię fakt, że ma on wyjątkową osobowość, która będzie pasować do Twojego domu i rodziny. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o tej rasie.

Pomimo swojego wyjątkowego wyglądu, koty nebelung są niezwykle towarzyskie i czułe. Uwielbiają być głaskane i będą chodzić za Tobą po całym domu razem ze swoim ulubieńcem. Chociaż są bardzo tolerancyjne wobec gości, mogą potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do zmian w swoim otoczeniu. Wczesna socjalizacja może pomóc tym kotom stać się bardziej towarzyskimi i mniej nieśmiałymi w stosunku do obcych.

Szeroko rozstawione oczy

Kot rasy Nebelung ma charakterystyczną budowę ciała i często nazywany jest kotem “obcym”. Jego długie nogi, jedwabiste, niebieskoszare futro i szeroko rozstawione zielone oczy sprawiają, że wygląda jak postać z bajki. Nebelung, pierwotnie sprowadzony do Anglii, został wyhodowany tak, aby przypominał koty długowłose. Ważną rolę w rozwoju tej rasy odegrał kot rosyjski niebieski.

Kot rasy Nebelung ma szeroko rozstawione oczy i szeroko rozstawione źrenice, jest niezwykle lojalny wobec swojego właściciela. Potrzebuje uwagi człowieka, ale nie wymaga ciągłej zabawy. Potrzebuje stałego towarzysza i dużo ludzkiej miłości, ale będzie wierny Tobie. Koty Nebelung wymagają również regularnej pielęgnacji i wymagają regularnych wizyt u weterynarza. Krótka sierść tej rasy nie czyni jej jednak nieodpowiednią do życia w mieszkaniu.

Czytaj więcej:   Jakie są nowe rasy kotów

Nebelung jest jedną z najrzadszych ras kotów domowych. Rasa ta wyróżnia się długim ciałem, szeroko rozstawionymi oczami i jedwabistym, niebieskim futrem. Nazwa rasy wywodzi się od germańskiego słowa oznaczającego “stworzenie z mgły”. Nazwa może również pochodzić od niebieskiej sierści i oczu kota, co upodabnia go do długowłosych kotów z początku XIX wieku.

Wymagania pielęgnacyjne

Koty Nebelung są na ogół zdrowe, ale podobnie jak ich rosyjscy kuzyni są podatne na kamicę pęcherza moczowego. Jak wszystkie koty, Nebelung jest podatny na te same poważne problemy medyczne, co inne rasy. Jeśli martwisz się o podrażnienia lub infekcje skóry, rozważ naturalne produkty do pielęgnacji kotów. Produkty te mogą rozwiązać te problemy w naturalny sposób i są skuteczne w utrzymaniu zdrowej sierści i skóry Twojego Nebelunga.

Kot Nebelung jest czułym zwierzęciem, które przywiązuje się do swojego właściciela. Rasa ta lubi towarzystwo rodziny i przyjaciół, może też nawiązać bliską więź z konkretnym człowiekiem. Aby zapewnić mu szczęście i zadowolenie, dotrzymuj mu towarzystwa, dając mu dużo pieszczot i przytulania. Można go również przyuczyć do zabawy podobnymi zabawkami jak koty rosyjskie niebieskie.

Koty rasy Nebelung wymagają cotygodniowej pielęgnacji. Ich podwójna sierść wymaga cotygodniowego czesania i szczotkowania, aby zapobiec jej plątaniu się. Mimo, że nie są kotami obficie sierściożernymi, wymagają regularnej pielęgnacji, aby zachować jak najlepszy wygląd. Pielęgnacja Nebelungów raz lub dwa razy w tygodniu pozwoli utrzymać ich długie, jedwabiste futro w pięknym i zdrowym wyglądzie. Rasa ta jest również stosunkowo łatwa w pielęgnacji, ale przed zakupem należy skonsultować się z hodowcą w sprawie ewentualnych problemów zdrowotnych.

Najczęstsze problemy kotów

Jako rzadka rasa, koty Nebelung mogą być bardziej podatne na pewne schorzenia. Szczególnie otyłość jest problemem u starszych kotów Nebelung. Chociaż schorzenie to jest stosunkowo rzadkie, może być niebezpieczne, jeśli nie będziesz uważał na nawyki żywieniowe swojego kota. Do innych powszechnych kocich problemów, które mogą dotyczyć kotów Nebelung należą choroby serca, nerek oraz zakaźne zapalenie otrzewnej kotów.

Chociaż kot Nebelung jest rasą przyjazną, może mieć problemy z socjalizacją z innymi zwierzętami domowymi. Jest to ważny element wychowania tej rasy. Mimo, że na początku kot Nebelung jest nieśmiały i zdystansowany, z czasem zjednuje sobie nowego właściciela i nawiąże z nim głęboką więź. Chociaż rasa ta nie jest szczególnie towarzyska, potrafi dogadać się z innymi kotami i doskonale nadaje się do domu o niskim poziomie aktywności. Mimo że jest to rasa rzadka, zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.

Koty Nebelung lubią stałą rutynę. Nie przystosowują się dobrze do nagłych zmian w rutynie. Koty Nebelung mogą potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do zmian w domu, chociaż szybko się uczą. Potrzebują jednak dużo uwagi i miłości ze strony swoich właścicieli. Niespodziewane nieobecności mogą również zdenerwować Nebelunga. Ten typ kota wymaga stałej uwagi ze strony właściciela i może nie nadawać się do domów z dziećmi lub psami o dużej energii.