kleszcz w skórze

Kleszcz w skórze, czyli małe robaki, które mogą przyczynić się do pogorszenia zdrowia

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z hotelsiersciuch.pl

Ukąszenia kleszczy są często nieszkodliwe i nie powodują żadnych objawów. Jednak mogą one powodować reakcje alergiczne, a niektóre kleszcze mogą przenosić choroby na ludzi i zwierzęta domowe, gdy gryzą. Choroby te mogą być niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu, gdy nie są szybko leczone. Kleszcze to małe, wysysające krew robaki. Mają rozmiar od tak małego jak główka szpilki do tak dużego jak gumka do ołówka. Różne rodzaje kleszczy mogą mieć kolor od odcieni brązu do czerwonawo-brązowego i czarnego.

Kleszcz w skórze – najważniejsze informacje

Kiedy kleszcz osiąga pożądane miejsce, wgryza się w skórę i zaczyna pobierać krew. W przeciwieństwie do większości innych błędów, które gryzą, kleszcze zazwyczaj pozostają przywiązane do twojego ciała po tym, jak cię ugryzą. Jeśli kleszcz cię ugryzie, prawdopodobnie będziesz wiedział, ponieważ znajdziesz kleszcza na skórze. Prawdopodobnie nie poczujesz, jak kleszcz cię gryzie, ponieważ robi to niezwykle delikatnie. Po okresie do 10 dni pobierania krwi z organizmu nabrzmiały kleszcz oderwie się i odpadnie. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe po ukąszeniu kleszcza, nawet jeśli nie masz objawów. Na przykład w obszarach kraju, w których borelioza jest powszechna, lekarze mogą zalecić pod pewnymi warunkami, aby otrzymać leczenie boreliozy po ukąszeniu kleszcza jeszcze przed wystąpieniem objawów.

Kleszcze mogą pozostać przyczepione do skóry przez okres do dziesięciu dni po pierwszym ugryzieniu. Stają się większe i łatwiejsze do zauważenia w miarę upływu czasu. Kleszcze zazwyczaj gryzą raz, zamiast w skupiskach lub liniach. Większość nieszkodliwych ukąszeń kleszczy nie powoduje żadnych fizycznych oznak ani objawów. Niektóre powodują pojawienie się czerwonego lub odbarwionego guzka, który wygląda podobnie do ukąszenia komara. 

Czytaj więcej:   Jak wyciągnąć kleszcza z kota - poradnik

O tym warto pamiętać!

Kleszcze mogą przenosić potencjalnie ciężkie choroby na ludzkich gospodarzy. Większość oznak lub objawów choroby odkleszczowej rozpocznie się w ciągu kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu kleszcza.  Choroby, które można uzyskać od ukąszenia kleszcza, obejmują:

– Borelioza
– Gorączka plamista Gór Skalistych
– Gorączka kleszczowa Colorado
– Tularemia
– Ehrlichioza

Pamiętaj, aby zwrócić się o pomoc lekarską tak szybko, jak to możliwe po ukąszeniu kleszcza. Lekarz może wyjaśnić ryzyko, jakich powikłań szukać i kiedy kontynuować. Twój lekarz ukończy również dokładną historię, badanie i testy, aby ustalić, czy objawy są wynikiem choroby przenoszonej przez kleszcze.

Najważniejszą rzeczą do zrobienia, gdy znajdziesz kleszcza, jest jego usunięcie. Może to pomóc w powstrzymaniu choroby przenoszonej przez kleszcze. Nie usuwaj go, jeśli masz reakcję alergiczną, może to uwolnić więcej alergenu i spowodować pogorszenie reakcji. Pamiętaj, aby dokładnie oczyścić obszar antybakteryjnym środkiem czyszczącym lub maścią po usunięciu kleszcza. Lekarz może chcieć wysłać kleszcza do laboratorium, aby przeanalizować, jaki jest jego typ i ustalić, czy przenosi jakiekolwiek patogeny. Umieść kleszcza w słoiku z pokrywką lub zamkniętej torbie strunowej i zabierz go ze sobą na wizytę u lekarza. Leczenie będzie zależeć od tego, czy doświadczasz reakcji alergicznej na ukąszenie kleszcza, czy masz chorobę odkleszczową.

Skontaktuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe po ukąszeniu przez kleszcza. Lekarz może określić, czy konieczne jest jakiekolwiek leczenie, w oparciu o rodzaj kleszcza, który cię ugryzł. Różne części kraju mają różne zagrożenia, jeśli chodzi o choroby spowodowane ukąszeniami kleszczy. Jeśli mieszkasz w obszarze miejskim bez wielu kleszczy i zostaniesz ugryziony gdzie indziej, twój zwykły lekarz może nie łatwo zidentyfikować kleszcza. Jeśli tak jest i czujesz się nieswojo, poszukaj innej opinii na temat leczenia. Ukąszenie kleszcza może powodować natychmiastowe, intensywne swędzenie, u niektórych osób z powodu toksyn i czynników drażniących w ślinie kleszczy. Jednak swędzenie nie zawsze występuje. Z tego powodu, jeśli spędzasz czas w obszarze zarażonym kleszczami, ważne jest, aby sprawdzić całe ciało pod kątem kleszczy po wyjściu. 

Czytaj więcej:   Dlaczego kotu wypada sierść