Jak często można dawać kotu surowe mięso

Jak często można dawać kotu surowe mięso

Jeśli myślisz o podawaniu swojemu kotu surowego mięsa, możesz się zastanawiać: Jak ją przygotować? Jakich składników powinieneś unikać? Która metoda jest najlepsza? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć. Jeśli chcesz, możesz podawać kotu oprócz surowego mięsa także gotowane surowe mięso. Pamiętaj tylko, aby unikać cebuli i czosnku. Czytaj też uważnie etykiety, ponieważ niektóre rodzaje surowego mięsa są niebezpieczne dla Twojego kota.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z kielpin-wet.pl

Przygotowywanie surowego mięsa

Przygotowanie surowego mięsa dla kota niesie ze sobą wiele korzyści, w tym poprawę zdrowia i możliwość podawania mu zróżnicowanej diety. Należy jednak pamiętać, że przygotowywanie surowego mięsa dla kota może wymagać dodatkowej pracy i kilku środków ostrożności. Po pierwsze, mięso powinno być przechowywane w lodówce, a nie pozostawione na zewnątrz. Jeśli nie możesz przechowywać mięsa w lodówce, pozostaw je w temperaturze pokojowej do czasu spożycia. Nie próbuj rozmrażać go samodzielnie! Taka metoda zajmie cenne miejsce w lodówce, a kot może zachorować.

Innym powodem, dla którego warto przygotowywać surowe mięso dla kota, jest fakt, że zawiera ono więcej składników odżywczych, które nie ulegają denaturacji pod wpływem ciepła. Na przykład 83% kociej zdobyczy to mięso, 7% to tłuszcz, a 5% to ścięgna, tkanka łączna i serce. Podczas gotowania mięsa kości ulegają rozpadowi i są wchłaniane przez jelita kota. Te składniki odżywcze są niezbędne dla zdrowia Twojego kota, a surowe mięso jest również bogate w pożyteczne bakterie jelitowe.

Kolejną zaletą przygotowywania surowego mięsa dla kota jest fakt, że jest ono łatwiejsze do znalezienia i zakupu niż mięso gotowane. Kurczak w całości jest stosunkowo łatwy do znalezienia, ale mięso z organów może wymagać wizyty u rzeźnika. Serca kurczaka są szczególnie ważne, ponieważ zawierają dużo tauryny, która jest niezbędna dla zdrowego kota. Jeśli nie możesz znaleźć mięsa z serc, możesz zastąpić je mięsem z ud kurczaka. W przypadku mięsa, które nie zawiera kości, można dodać 4000 mg tauryny. Ten aminokwas jest rozpuszczalny w wodzie i może być bezpiecznie spożywany przez kota.

Zawsze dokładnie myj ręce i powierzchnie po kontakcie z surowym mięsem. Powinieneś również zdezynfekować przedmioty, które mogły mieć kontakt z surowym mięsem. Niewielka ilość wybielacza w jednej czwartej wody jest skutecznym środkiem dezynfekującym, a jedna czwarta filiżanki do jednego galonu (16 filiżanek wody) zabije szkodliwe bakterie, które mogą rozwijać się na surowym mięsie. Po każdym użyciu można też umyć te przedmioty w zmywarce. Pamiętaj, aby rozmrozić surowe mięso lub drób przed przygotowaniem go dla kota.

Unikać cebuli

Podając kotu surowe mięso, należy unikać przedstawicieli rodzaju Allium. Pokarmy te zawierają utleniacze zawierające siarkę, które uszkadzają czerwone krwinki. Utleniacze te powodują, że organizm kota niszczy uszkodzone czerwone krwinki, co ostatecznie prowadzi do anemii. Ponieważ układ pokarmowy kotów jest wrażliwy, cebula może powodować anemię. Oprócz cebuli, inne szkodliwe substancje to czosnek i orzechy włoskie. Koty mogą zatruć się również pokarmem dla niemowląt, który zawiera cebulę.

Jednym z najczęściej stosowanych w gospodarstwie domowym produktów jest czosnek, który jest bardzo toksyczny dla kotów. Chociaż nie jest on szkodliwy dla ludzi, może być toksyczny dla kotów. Regularnie spożywany czosnek może powodować u kotów anemię. Inne składniki, których należy unikać przy podawaniu kotu surowego mięsa, to ksylitol, substancja słodząca, która jest śmiertelnie niebezpieczna dla większości zwierząt. Jeśli nie jesteś pewien, co jest szkodliwe dla Twojego kota, zapoznaj się z poniższą listą i wybieraj karmy, które zawierają mniej czosnku lub nie zawierają go wcale.

Czytaj więcej:   Jak zaaranżować mieszkanie w Warszawie z myślą o kocie?

Cebula jest szkodliwa dla kotów, ponieważ rozkłada czerwone krwinki i może prowadzić do anemii. Pokarm ten jest również bardzo bogaty w witaminę A, która u niektórych kotów może prowadzić do rozrostu kości, a nawet osteoporozy. Podobnie, cebula i czosnek mogą być szkodliwe dla kotów, jeśli są spożywane w dużych ilościach. Ponadto, cebula może powodować wymioty, biegunkę i bóle brzucha u kota. Koty powinny również unikać czosnku i szczypiorku, ponieważ mogą one wywołać objawy anemii i spowodować chorobę u kota.

Na szczęście większość ludzi nie musi się martwić o skażenie bakteryjne surowego mięsa. Można je odwodnić lub ugotować. Najwygodniejszym sposobem przyrządzania mięsa dla kota jest użycie robota kuchennego. Ponadto jest on łatwiejszy w czyszczeniu i przygotowaniu niż przygotowywanie go od podstaw. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie w procesie gotowania, rozważ skonsultowanie się z lekarzem weterynarii, zanim zaczniesz podawać kotu surowe mięso.

Unikaj czosnku

Żywność pochodzenia ludzkiego jest niebezpieczna dla kotów. Wiele z tych składników może powodować problemy neurologiczne, otyłość i problemy z przewodem pokarmowym. Ponadto mogą one być szkodliwe dla skóry i sierści. Jeśli nie są odpowiednio przygotowane, składniki te mogą również zaszkodzić Twojemu kotu. Jakich pokarmów nie podawać swojemu kotu? Przeczytaj dalej, aby poznać niektóre z najgorszych karm dla kotów. Niektóre z tych pokarmów mogą powodować niewielki dyskomfort, ale są szkodliwe dla zdrowia Twojego kota.

Jeśli chcesz, aby Twój kot był zdrowy, pamiętaj, aby wyeliminować z jego diety czosnek. To ostre warzywo może być toksyczne dla organizmu kota i należy go unikać za wszelką cenę. Aby upewnić się, że Twój kot nie spożywa czosnku, sprawdź etykiety na jego karmie. Jeśli nie rozpoznajesz żadnej karmy na etykiecie, poproś lekarza weterynarii o zalecenia. Kot nie może trawić czosnku.

Jeśli karmisz swojego kota surowym mięsem, nigdy nie powinieneś podawać mu czosnku. Chociaż czosnek jest powszechnym składnikiem w naszej kuchni, jest on trucizną dla kotów. Czosnek może powodować poważne choroby u kotów, jeśli spożyją go w zbyt dużej ilości. W przeciwieństwie do ludzi, koty nie regenerują komórek krwi tak często jak dorośli, więc niewielka ilość jest bezpieczna. Jednak duża ilość czosnku może spowodować śmiertelne powikłania.

Jeśli zauważysz, że Twój kot spożywa czosnek, natychmiast zabierz go do weterynarza. Jeśli masz obawy co do toksyczności, lekarz weterynarii może wywołać wymioty, podając mu węgiel aktywowany lub roztwór nadtlenku wodoru. Środki te usuną niestrawione resztki pokarmu z jelit kota. Lekarz weterynarii może również podać dożylnie płyny, aby zapobiec odwodnieniu. Jeśli zatrucie jest wystarczająco ciężkie, może być konieczna transfuzja krwi.

Czytaj etykiety karmy dla kotów

Kupując karmę dla zwierząt, pamiętaj o dokładnym przeczytaniu etykiety ze składem. Chcesz mieć pewność, że Twój kot otrzymuje odpowiednie składniki odżywcze. Wiele karm dla kotów zawiera kilka różnych składników. Główne składniki to białko surowe, tłuszcz i błonnik. Zawierają one również wilgoć i popiół. Węglowodany nie są wymieniane na etykietach, ale są ważne dla zdrowia Twojego kota. Możesz oszacować zawartość węglowodanów w karmie dla kotów, odejmując całkowitą zawartość składników odżywczych od podanych wartości procentowych.

Wybór najlepszej karmy dla Twojego kota może być jednak przytłaczający. Producenci karm dla kotów stosują wiele różnych sposobów na opisanie zawartości mięsa. W celu podkreślenia głównego składnika, w nazwie karmy mogą znaleźć się narządy wewnętrzne oraz nazwa produktu. Zawsze szukaj słowa “mięso” na etykiecie, aby upewnić się, że jest to rzeczywiście mięso. Jeśli na etykiecie nie ma informacji o procentowej zawartości mięsa, prawdopodobnie produkt nie jest tak dobry, jak by się mogło wydawać.

Czytaj więcej:   Kot nebelung ile kosztuje i jak kupić

Kolejną rzeczą, na którą należy zwracać uwagę, jest ilość syntetycznych witamin i minerałów. Dodatki te mogą być szkodliwe dla zdrowia Twojego kota, natomiast karmy naturalne zawierają mnóstwo tych składników odżywczych. Jeśli możesz, wybieraj karmy złożone ze świeżego mięsa i kurczaka, i upewnij się, że znasz dokładną ilość każdego z nich. Uważaj jednak na etykiety karm dla zwierząt, na których widnieje napis “premium” lub “ultra-premium”. Terminy te mogą oznaczać lepsze źródła białka zwierzęcego lub lepszą strawność.

Może Ci się wydawać, że surowe ryby lub warzywa są bezpieczne dla Twojego kociego przyjaciela, ale tak nie jest. Wiele rodzajów mięsa i ryb jest pełnych bakterii i powinny być podawane tylko od czasu do czasu. Często surowe mięso jest traktowane jako przysmak, ale nie powinno stanowić więcej niż 10% dziennego spożycia kalorii przez kota. Karma ta zawiera duże ilości tiaminy, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Unikaj podawania surowego mięsa kotom przebywającym w pomieszczeniach

Chociaż mięso jest uważane za sterylne, nie jest ono bezpieczne do podawania kotu przebywającemu w domu. Nawet mięso poddane inspekcji USDA może być siedliskiem szkodliwych bakterii i pasożytów. Patogeny te mogą wywoływać choroby u Twojego kota lub przenosić się drogą powietrzną. Podając kotu mięso, należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk i umieszczeniu surowego mięsa w lodówce lub zamrażarce na co najmniej 20 minut przed podaniem. Ponadto, po zakończeniu pracy z surowym mięsem należy zawsze umyć deskę do krojenia, miskę na karmę i inne naczynia. Najlepiej używać do tego celu zmywarki do naczyń.

Surowe mięso nie tylko jest niezdrowe dla Twojego kota, ale zawiera również patogeny, które mogą powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych. Mimo że gotowanie usuwa większość tych szkodliwych patogenów, koty po zjedzeniu surowego mięsa mogą nadal doświadczać poważnych reakcji. Oprócz wymiotów, u kota może wystąpić biegunka, nadmierne wylizywanie i inne objawy fizyczne. Pomimo wysokiego ryzyka zakażenia związanego z podawaniem surowego mięsa kotom przebywającym w domu, ważne jest podejmowanie środków ostrożności w celu utrzymania kota w zdrowiu.

Oprócz salmonelli, inne potencjalne zagrożenia dla zdrowia związane ze spożywaniem surowego mięsa i jaj obejmują problemy żołądkowo-jelitowe i oddechowe. Surowe jaja są również ryzykowne dla kotów, ponieważ zawierają enzym, który uszkadza skórę i sierść kota. Dodatkowo, kości są niebezpieczne dla kotów. Chociaż surowe kości nie są szkodliwe po ugotowaniu, mogą stanowić zagrożenie zadławieniem. Przed podaniem kotu surowego mięsa upewnij się, że zostało ono dokładnie rozdrobnione.

Przed podaniem kotu domowemu surowego mięsa należy upewnić się, że karma została odpowiednio przygotowana. Zaleca się oddzielanie różnych rodzajów mięsa, aby zwiększyć profil aminokwasów. Należy również upewnić się, że kupowane mięso jest wolne od patogenów i zanieczyszczeń. Należy zawsze pamiętać o sprawdzeniu referencji dostawcy i dokładnym rozdrobnieniu mięsa, aby uniknąć jakichkolwiek obrażeń. Odpowiednie urozmaicenie diety kota domowego przyniesie korzyści zarówno jemu, jak i Twojemu zdrowiu.