Dlaczego koty lubią zabawki z kocimiętką?

Kocimiętka to roślina naturalnie występująca w strefie umiarkowanej Europy i Azji, a także w Afryce Północnej i strefie tropikalnej kontynentu, na obszarach górskich. Jej oryginalna nazwa jest pochodną zainteresowania, jakie wzbudza wśród kotów. W związku z tym wiele firm produkujących gadżety dla kotów umieszcza w ich wnętrzu specjalne kieszonki na kocimiętkę. Użycie takiego wypełniania zabawki dla kota ma to pomóc w przyciągnięciu jego uwagi i zachęcać do zabawy. Czy to naprawdę działa?

Jak działa kocimiętka?

Intensywność oddziaływania na koty roślin z rodziny jasnotowatych, do jakich zalicza się także występującą w Polsce kocimiętkę nagą to prawdopodobnie skutek wysokiej zawartości olejków eterycznych, a w szczególności olejku o nazwie nepetalakton. To substancja, która działa na koty jak naturalny feromon, pobudzając, a przynajmniej wzbudzając ich żywe zainteresowanie. Zabawki dla kotów z kocimiętką, zwłaszcza jeśli użyty do ich produkcji wkład z suszu intensywnie pachnie, w naturalny sposób powinny zainteresować zdecydowaną ich większość. Wszystko zależy jednak od jakości zakupionej zabawki. Gdy roślinny susz użyty do wypełniania zabawki dla kota jest stary lub niewłaściwie przygotowany, wówczas taki gadżet może okazać się nieatrakcyjny dla zwierzęcia i kot zwyczajnie przejdzie obok niego obojętnie.

Jak długo działa kocimiętka?

Działanie kocimiętki na kota jest zwykle gwałtowne i łatwo zauważalne. Większość kotów reaguje na roślinę większym pobudzeniem w ciągu kilku chwil od bezpośredniego kontaktu. Czas działania feromonu, w zależności od kota, może wahać się od kilku do kilkudziesięciu minut. Gdy zabawka dla kota zostanie wypełniona świeżym, intensywnie pachnącym suszem z kocimiętki, wówczas zainteresowanie zwierzęcia zabawką powinno trwać około pół godziny. Później organizm kota przyzwyczai się do zapachu i musi minąć kilka, częściej kilkanaście godzin, by zwierzę ponownie na niego zareagowało. Ogólna zasada jest taka, że im świeższy susz, tym mocniejsza reakcja kota. Dlatego najlepiej sprawdzają się te zabawki dla kota, które mają specjalną kieszonkę na kocimiętkę. Dzięki temu co pewien czas można wymieniać susz na świeży.

Czytaj więcej:   Jakie są koty długowłose - rasy

Wypełnione kocimiętką maskotki, piłki i inne zabawki dla kotów to popularne gadżety, które można znaleźć w niemal każdym sklepie zoologicznym. Koty lubią tego typu przedmioty właśnie z uwagi na specyficzny zapach kocimiętki. Jeśli chcesz, by zakupiony gadżet przez długi czas bawił kota, wybierz jego wersję z możliwością wymiany ziołowego wkładu. Kocimiętka szybko wietrzeje i gdy jej nie wymienisz, kot straci zainteresowanie zabawką.