filmy o kotach

Najlepsze filmy dokumentalne o kotach

Koty zawsze fascynowały ludzi. Podziwiamy je za wdzięk i piękno i jesteśmy wdzięczni, gdy zdobywamy ich miłość i zaufanie. Oto kilka świetnych filmów przyrodniczych, które celebrują wszystko, co kochamy w kotach wszystkich rozmiarów.

Afrykańskie koty (2011)

Filmy przyrodnicze produkcji Disneya w reżyserii Alastaira Fothergilla i Keitha Scholeya. Przedstawia dwie rodziny wielkich kotów (lwią i geopardzią), które bytują na afrykańskiej sawannie. Obserwujemy jak młode lwiątka i gepardy poznają świat, uczą się polować, kąpać. Nie znajdziemy tutaj wielu scen zabijania, tym samym film poleca się także małym dzieciom. Sceny biegnącego geoparda przedstawione w zwolnionym tempie zapierają dech w piersiach.

Narratorem tego dokumentu jest znany hollywoodzki aktor Samuel L. Jackson. 

Lew żyjący w Twoim salonie (2015)

Ten dokument stanowi jeden z odcinków serii Nature of Things. Opowiada o kotach domowych i ich niezwykłych zdolnościach odziedziczonych po dzikich pobratymcach (nocne widzenie, doskonały słuch, zdolność lądowania na czterech łapach). Biolodzy, eksperci DNA, przyrodnicy dzielą się swoją wiedzą dotyczącą historii kotów, ich biologii i ewolucji, a także i udomowienia przez człowieka. Dowiadujemy się również o najnowszych mutacjach i rasach kotów. 

Ten wyjątkowy dokument rzuca nowe światło na to, jak kot widzi i wchodzi w interakcję ze światem.

Kedi (2017)

Kedi to fascynujący dokument, który śledzi historię tysięcy bezpańskich kotów żyjących na ulicach Stambułu. Koty te swobodnie wędrują i nawiązują interakcje z mieszkańcami miasta, bezdomne, poniekąd dzikie, ale funkcjonujące obok człowieka. Film koncentruje się na kotach, jednak prawdziwa historia dotyczy tureckiej społeczności oraz wartości, jaką koty wnoszą w życie ludzi w mieście. Uliczne koty nie tylko reprezentują wolnego ducha Turków, ale także kurczącą się obecność natury. W Stambule, jak w każdym nowoczesnym mieście, natura traci na rzecz rozrastającej się cywilizacji.

Czytaj więcej:   Dlaczego kotu wypada sierść

Jak mówi wstępna narracja dokumentu: „Kot uosabia nieopisany chaos, kulturę i wyjątkowość, która jest esencją Stambułu. Bez kota Stambuł straciłby część swojej duszy”.

Lwy: Szpieg w jaskini (2000)

Ten ponad dwudziestoletni film przyrodniczy z narracją samego Davida Attenborough w dalszym ciągu uznawany jest za jeden z najlepszych filmów tego typu wszech czasów. Dzięki zdalnej kamerze ukrytej w skale, ten dokument (zmontowany z 3000 godzin materiału filmowego) zawiera niesamowite zbliżenia na rodzinę lwów. Wspaniałe sceny przedstawiające bawiące się lwiątka, ale również te ukazujące zwierzęta w w ich drapieżnym wydaniu (co obejmuje zabijanie zebr i gnu), to fantastyczne spojrzenie na życie króla dżungli, w całej jego okazałości.

Historia kotów (2016)

Jest to miniseria filmów przyrodniczych stworzona na potrzeby angielskiego kanału telewizyjnego. Przedstawia ona ewoloucję kota od dzikiego zwierzęcia do udomowionego pupila, skupia się na podobieństwach między dużymi, dzikimi kotami a naszymi domowymi kociakami.

  • Część pierwsza – pokazuje, jak pierwsze koty pojawiły się w Azji Południowo-Wschodniej stając się samotnymi drapieżnikami wspinającymi po drzewach (lamparty), oraz jak lwy zorientowały się, że mogą zdominować tereny łowieckie, jeśli będą ze sobą współpracować
  • Część druga – skupia się na Ameryce Północnej, opisując jak miliony lat temu pojawiły się tam koty i jak wyewoluowały w cenione koty – łapacze szczurów, które ludzie zaczęli oswajać. To fascynujące spojrzenie na długą historię wszelkiego rodzaju kotów.

Narratorem serii jest znana brytyjska aktorka Olivia Colman.

Posiadanie kota to niesamowite przeżycie. Koty mają różne kształty i rozmiary, jednak wszystkie one wywodzą się z jednej rasy znanej jako Felis sylvestris lybica (afrykański dziki kot). Z biegiem lat każda rasa kotów – pers, sfinks, kot rosyjski niebieski czy maine coon – wykształciła pewne cechy albo z powodu czynników środowiskowych, albo poprzez celową hodowlę przez ludzi. O kotach można się ciągle wiele dowiedzieć. Nie ma na to lepszego sposobu niż obejrzenie filmu dokumentalnego poświęconemu ulubionemu zwierzakowi.

Czytaj więcej:   Jak wyciągnąć kleszcza z kota - poradnik