Jak czyścić kotu uszy - poradnik

Jak czyścić kotu uszy – poradnik

Czyszczenie uszu kota to czynność, którą większość kotów musi wykonywać od czasu do czasu. Dotarcie do środka może być dość trudne, ale nie jest niemożliwe. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak czyścić uszy kota. Upewnij się, że do kanałów słuchowych kota nie dostają się płyny i nigdy nie używaj końcówek Q-tips ani wody utlenionej!

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z medykvet.pl

Nie dopuszczaj do przedostawania się płynów do przewodów słuchowych kota

Jeśli z uszu kota wydobywa się wydzielina lub są przebarwione, możesz spróbować wyczyścić je olejem kokosowym. Po prostu wpuść niewielką ilość oleju do kanału słuchowego za pomocą małej strzykawki. Następnie delikatnie wmasuj olej w ten obszar. Możesz również użyć wacika, aby usunąć resztki. Pamiętaj, aby nie próbować czyścić uszu kota wacikiem, ponieważ może to spowodować jego agresywną reakcję.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie uszu kota, wybierz produkt bez alkoholu. Alkohol może podrażnić ucho i doprowadzić do infekcji. Podobnie, unikaj wprowadzania płynów do kanałów słuchowych kota – znajdujące się w nich płyny mogą powodować infekcje i inne problemy. Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady, jak prawidłowo czyścić uszy kota.

Powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie częstotliwości czyszczenia uszu Twojego kota. Poproś go o polecenie bezpiecznego środka do czyszczenia dla Twojego kota. Możesz również poprosić o podanie leków uspokajających, zwłaszcza jeśli czyścisz zainfekowane ucho. Proces czyszczenia może być bolesny, a przewody słuchowe mogą być w stanie zapalnym lub krwawić. Jeśli czyścisz pękniętą błonę bębenkową, środek czyszczący może przedostać się do ucha, co może prowadzić do objawów neurologicznych lub utraty słuchu.

Często choroba uszu może być objawem innego problemu zdrowotnego, ale zawsze należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli wydaje się, że Twoje zwierzę cierpi na chorobę uszu. Nieleczona choroba może doprowadzić do trwałego uszkodzenia przewodów słuchowych, co zwiększa ryzyko wystąpienia problemów w przyszłości. Dlatego właśnie badanie uszu jest istotną częścią cotygodniowej kontroli kota.

Unikaj stosowania nadtlenku wodoru

Stosowanie roztworu takiego jak nadtlenek wodoru może oczyścić uszy kota, ale może być również wysuszające. Ten wysuszający roztwór może powodować infekcje i pękanie skóry. Zamiast tego używaj środków czyszczących przyjaznych dla kotów. Choć stosowanie nadtlenku wodoru może wydawać się kuszące, nie jest to bezpieczna opcja. Uszy kotów mogą być brudne od nagromadzonej woskowiny i brudu, a stosowanie wody utlenionej do ich czyszczenia jest szkodliwe dla ich zdrowia i zwiększa podatność na infekcje. Jeśli nie jesteś pewien, jak czyścić uszy kota, możesz udać się do lekarza weterynarii.

Czytaj więcej:   Jakie są koty długowłose - rasy

W przeciwieństwie do ludzi, koty potrafią się same kąpać. Ewolucyjnie przystosowały się do przetrwania w przyrodzie bez pomocy człowieka. Powinieneś czyścić uszy kota od czasu do czasu, o ile masz pewność, że zwierzę nie przyzwyczai się do tej czynności. Jeśli obawiasz się, że kot będzie czuł dyskomfort, owiń go miękkim ręcznikiem. Jeśli kot będzie próbował się wyplątać, natychmiast przestań i zrób sobie przerwę.

Możesz przygotować własny roztwór czyszczący, ale nie będzie on miał właściwości antybakteryjnych ani przeciwgrzybicznych. Zamiast tego użyj mieszanki alkoholu i białego octu. Pamiętaj, aby rozcieńczyć płyn przed nałożeniem go na uszy kota. Roztwór należy nakładać oszczędnie, ponieważ zbyt duża ilość spowoduje uczucie pieczenia. Co więcej, nadtlenek wodoru może użądlić kota, zwłaszcza jeśli cierpi on na chorobę podstawową.

Nadtlenek wodoru może również spowolnić proces gojenia. Zabija on również fibroblasty, które są ważne w procesie gojenia się ran. Należy stosować wyłącznie nadtlenek wodoru o stężeniu 3% lub mniejszym. Nie należy jednak używać więcej niż jest to konieczne. Nadtlenek wodoru jest zbyt żrący, aby stosować go na uszach kota. Mydła i szampony mogą powodować uczucie pieczenia.

Regularne czyszczenie uszu kota jest ważnym elementem profilaktyki. Jeśli u kota wystąpi infekcja ucha lub nagromadzenie woskowiny, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii może przeprowadzić dogłębne czyszczenie, usunąć zanieczyszczenia lub podać leki. Po przebytej infekcji ucha należy jednak pamiętać o właściwej pielęgnacji uszu kota. Jeśli Twój kot często drapie uszy, powinieneś czyścić je co najmniej dwa razy w tygodniu.

Unikaj używania końcówek Q-tips

Do czyszczenia uszu kota nie należy używać patyczków higienicznych. Można nimi z łatwością wyczyścić widoczne części ucha, ale wkładanie końcówki patyczka do kanału słuchowego nie jest zalecane. Czyszcząc uszy kota, najlepiej jest to robić, gdy kot jest spokojny i zrelaksowany. W nagrodę powinieneś dać mu smakołyk.

Innym sposobem czyszczenia uszu kota jest stosowanie oliwy z oliwek. Nałóż roztwór i delikatnie wmasowuj go w podstawę ucha przez 30 sekund. Być może będziesz musiał usztywnić głowę kota, aby przytrzymać wacik w miejscu. Gdy wacik całkowicie wyschnie, możesz powtórzyć proces. Jeśli po zakończeniu czyszczenia kot odczuwa ból lub dyskomfort, należy przerwać czyszczenie i udać się do lekarza weterynarii.

Podczas czyszczenia uszu kota należy szukać wszelkich zanieczyszczeń, które mogą znajdować się wewnątrz ucha. Może to być gruz, woskowina, roztocza, a nawet wydzielina. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych nieprzyjemnych zapachów lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie i wydzielina. Możesz także samodzielnie czyścić uszy kota, ale w przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów najlepiej udać się do lekarza weterynarii.

Jeśli czyścisz uszy swojemu kotu po raz pierwszy, pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii może doradzić, jak często czyścić uszy kota i jaki środek czyszczący będzie dla niego najlepszy. W razie potrzeby zapytaj o leki uspokajające. Uszy kota mogą być podrażnione, a nawet zainfekowane. W takim przypadku nie używaj patyczków higienicznych do czyszczenia uszu kota, dopóki rana się nie zagoi.

Czytaj więcej:   Jak długo żyją koty

Dobrą zasadą jest sprawdzanie uszu kota co najmniej raz w miesiącu, jeśli zewnętrzna warstwa jest jasnoróżowa i pokryta ładną sierścią. Nieprzyjemny zapach może wskazywać na poważny problem zdrowotny, ale zazwyczaj jest nieszkodliwy. Jeśli znajdziesz grzyba lub infekcję drożdżakową, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Końcówka kontaktowa może również podrażnić Twoje zwierzę. Końcówka może również uszkodzić przewód słuchowy kota i wepchnąć zanieczyszczenia głębiej do środka, narażając go na pęknięcie bębenka.

Miejsca, w których można czyścić uszy kota

Istnieje wiele różnych sposobów czyszczenia uszu kota, a niektóre z nich są bardziej skuteczne niż inne. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci uzyskać najlepsze rezultaty:

Aby rozpocząć, ułóż kota w wygodnej pozycji. Jeśli kot jest trochę niespokojny, możesz go owinąć w kołdrę i usiąść na nim. Jeśli kot jest przestraszony, zawiń go w ręcznik i trzymaj na kolanach. Pamiętaj, aby delikatnie pocierać kanał słuchowy i mówić spokojnym tonem. Po zakończeniu czyszczenia uszu nagródź kota za zachowanie spokoju podczas całego procesu.

Jeśli uszy kota są zaczerwienione, poszukaj w nich zanieczyszczeń, wydzieliny lub roztoczy. Powinieneś także zwrócić uwagę na nieprzyjemny zapach. Nieprzyjemny zapach jest sygnałem, że powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. W przeciwnym razie może to być oznaka poważniejszego problemu. Jeśli z uszu kota wydobywa się nieprzyjemny zapach, jest zaczerwienione lub owrzodzone, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Gdy kot czuje się komfortowo, złóż ucho zewnętrzne do tyłu. Delikatnie wytrzyj wszystkie zanieczyszczenia, które utkwiły w środku. Unikaj wycierania uszu kota, ponieważ może to spowodować podrapanie jego skóry. Czyszcząc uszy kota, pamiętaj, aby nie wchodzić zbyt głęboko do kanału słuchowego, ponieważ może to spowodować uszkodzenie lub zakażenie. Czyszcząc uszy, zawsze pamiętaj o tym, aby nie wkładać wacika do przewodu słuchowego kota.

Chociaż koty doskonale radzą sobie z samodzielną pielęgnacją, ich uszy nie są tak czyste, jak by sobie tego życzyły. Regularne ich czyszczenie zapobiega możliwości wystąpienia infekcji. Utrzymanie ich w czystości sprawi, że kot poczuje się lepiej. Jeśli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na wizyty u weterynarza, rozważ możliwość wykupienia polisy assistanceucover. Ubezpieczenie to pomaga zrekompensować koszty niespodziewanych wizyt u weterynarza. Jeśli Twój kot ma problemy z uszami, warto zainwestować niewielką kwotę.

Gdy kot przyzwyczai się już do czyszczenia uszu, można kontynuować regularną pielęgnację. Spróbuj czyścić uszy kota dwa razy w miesiącu. W końcu stanie się to łatwiejsze i zajmie tylko kilka minut. Należy jednak unikać wchodzenia do kanału słuchowego, jeśli kot jest chory lub ma infekcję. Utrzymywanie ich w czystości pomoże ci wykryć nieprawidłowości.