Czym przemywać oczy kotu - domowe sposoby

Czym przemywać oczy kotu – domowe sposoby

Jeśli z oczu Twojego kota wydobywa się wydzielina, prawdopodobnie zastanawiasz się, czym je przemyć. Na szczęście istnieje kilka możliwości, w tym woda destylowana, olej kokosowy i kwas borowy. W tym artykule znajdziesz kilka porad i wskazówek dotyczących czyszczenia oczu kota oraz dowiesz się, czego używać. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z problemem sporadycznego wypływu wydzieliny, czy z ciągłym problemem, te porady i wskazówki mogą pomóc ulżyć w cierpieniu Twojego kota.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu kielpin-wet.pl

Kwas borny

Kwas borowy to łagodny kwas, który jest naturalnie obecny w większości owoców i roślin. Po zmieszaniu z wodą może przynieść kotu ulgę w chorobie oczu. Pamiętaj o użyciu miarki, aby dokładnie odmierzyć ilość używanego kwasu borowego. Należy uważać, aby przypadkowo nie zatruć kota przez spożycie zbyt dużej ilości preparatu. Roztwór należy stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta. Nie mieszać kwasu borowego z innymi lekami ani nie udostępniać go dzieciom.

Do czyszczenia oczu kota doskonale nadaje się wacik z niewielką ilością kwasu borowego. Upewnić się, że wacik jest wilgotny, aby nie podrażnić oczu kota. Jeśli używasz kwasu borowego do oczu kota, pamiętaj, aby zetrzeć nadmiar substancji z kącików oczu. Nanieść roztwór na chore oko na około minutę na jedno oko. Powtarzać tę czynność na drugim oku aż do usunięcia plamy.

Roztwór kwasu borowego jest roztworem okulistycznym, który można znaleźć w aptece w dziale pierwszej pomocy. Kwas ten można rozcieńczyć do postaci proszku, który jest bezpieczny dla zwierząt domowych. Stosowanie tego roztworu jest doskonałym sposobem na miejscowe leczenie infekcji drożdżakowej u psa lub kota. Wystarczy zanurzyć wacik w roztworze kwasu borowego i przecierać nim okolice oka dwa razy dziennie przez dwa tygodnie. Kwas borowy jest doskonałym środkiem na grzybicę i jest łatwym sposobem na pozbycie się zakażenia drożdżakowego u kota.

Chociaż kwas borowy może być drażniący dla kotów, jego właściwości antyseptyczne mogą pomóc w łagodzeniu drobnych infekcji i podrażnień. Można go nawet użyć do przepłukania oczu kota w przypadku kontaktu z drażniącą substancją. Roztwór można sporządzić z kwasu borowego w proszku i ciepłej wody. Pomocny jest również miękki wacik. Do nanoszenia roztworu kwasu borowego można użyć patyczka higienicznego lub zakraplacza do oczu.

Olej kokosowy

Nakładanie oleju kokosowego na oczy kota może złagodzić płaczliwość na wiele sposobów. Udowodniono, że jest on delikatny i skuteczny w zwalczaniu bakterii i wirusów. Zamiast stosować krople do oczu dla zwierząt, olej kokosowy jest skutecznym domowym sposobem na różowe oko. Aby zastosować to naturalne remedium, nałóż niewielką ilość oleju kokosowego na oczy kota. Pamiętaj, aby przecierać wacik od kącika oka na zewnątrz.

Jeśli Twój kot nie toleruje oleju kokosowego, możesz wypróbować alternatywne oleje, takie jak olej rybi. Olej kokosowy działa podobnie do oleju rybnego, ale brakuje w nim kwasów tłuszczowych Omega-3, których potrzebują koty. Dobrym rozwiązaniem jest miejscowe stosowanie oliwy z oliwek i oleju rybnego, ale najlepiej jest stosować oba te preparaty razem, aby zmaksymalizować zawartość kwasów tłuszczowych w oleju. Przed zastosowaniem oleju kokosowego na oczy kota zawsze należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Jeśli nie jesteś pewien, czy jest on bezpieczny dla Twojego kota, stosuj tylko niewielką ilość.

Czytaj więcej:   Czy ryba dla kota to dobra podstawa jadłospisu?

Infekcje skóry są powszechne u kotów i psów. Zakażona skóra może powodować nadmierne swędzenie i stan zapalny. Stosowanie oleju kokosowego miejscowo lub w karmie może pomóc w zwalczaniu tego problemu. Utrzyma on również oczy w czystości, zapobiegając namnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo tej metody, możesz użyć olejku goździkowego. Olejek goździkowy ma silne właściwości antybakteryjne. Jeśli nie wiesz, ile go użyć, zawsze go rozcieńczaj.

Oprócz stosowania oleju kokosowego do przemywania oczu kota, można go również używać na wewnętrznej stronie jego skóry. Chociaż spożywanie oleju kokosowego jest dla nich bezpieczne, musisz upewnić się, że kupujesz szampon na bazie oleju kokosowego przeznaczony specjalnie dla kotów. Należy uważać, aby stosować olej kokosowy tylko na tych obszarach ciała kota, na których jest on najbardziej wrażliwy.

Woda destylowana

Jeśli Twój kot ma zaczerwienione, cieknące oczy, pomocne może być płukanie ich wodą destylowaną. Można ją stosować w połączeniu z miękkimi wacikami do rozbijania zanieczyszczeń. Do każdego oka należy używać osobnych wacików i unikać przemywania oczu kota tym samym wacikiem. Podczas przemywania oczu kota należy pamiętać o tym, aby je podtrzymywać, najlepiej za pomocą lekkiego koca lub ręcznika.

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie własnego roztworu do przemywania oczu. Można kupić dostępne na rynku płyny do przemywania oczu, ale należy pamiętać, że domowe sposoby nie są sterylne. Stosowanie roztworów do przemywania oczu jest pomocne, jeśli u kota występuje wodnista lub śluzowata wydzielina z powodu zapalenia spojówek, ale nie należy tego robić w domu, jeśli uważasz, że kot ma poważną infekcję.

Po przemyciu oczu kota możesz spróbować użyć chusteczek z lekiem lub delikatnego płynu do czyszczenia uszu, który otrzymałeś od lekarza weterynarii. Przed użyciem płynu do przemywania oczu należy dokładnie umyć ręce. Następnie delikatnie przytrzymaj kota. Zanurz czystą ściereczkę w ciepłej wodzie i wyciśnij ją. Delikatnie przetrzyj oczy szmatką, zaczynając od kanalika łzowego do zewnętrznego kącika oka. Jeśli jesteś zaniepokojony, lekarz weterynarii może udzielić Ci szczegółowych instrukcji, a nawet zalecić rutynowe płukanie, które uzupełni inne metody leczenia.

U wielu kotów w ciągu całego życia pojawiają się niewielkie ilości wydzieliny z oczu. Zwykle pojawia się to rano. Wydzielina powinna być przezroczysta, nie powinna być ropna ani przebarwiona. Wydzielina może być spowodowana infekcją górnych dróg oddechowych, natomiast infekcja bakteryjna lub wywołana przez pierwotniaki może prowadzić do zapalenia rogówki i zaczerwienienia. Inne problemy związane z kocimi oczami to problemy trawienne lub alergie. Koty o płaskich twarzach są bardziej narażone na wystąpienie tych problemów.

Myjki do kocich oczu

Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o środki do przemywania kocich oczu – produkty komercyjne i środki domowe. Ogólnie rzecz biorąc, komercyjne płyny do przemywania oczu zawierają kwas borowy, chlorek sodu i boran sodu, które dobrze usuwają alergeny i inne cząsteczki z oka. Aby zastosować taki płyn do przemywania oczu, można użyć wacika nasączonego roztworem czyszczącym. Pamiętaj, aby do każdego oka używać innego wacika.

Większość sklepów zoologicznych ma w swojej ofercie płyny do przemywania oczu dla kotów. Płyn Tomlyn OptiClear Eyewash można znaleźć w sklepach PetSmart lub Petco, można też kupić w Internecie płyn Halo Herbal Eyewash for Pets. Jeśli znajdziesz domowy środek, który będzie skuteczny dla Ciebie i Twojego kota, możesz go najpierw wypróbować. Świetnie łagodzi on podrażnienia oczu Twojego pupila, ale pamiętaj, aby po jego zastosowaniu dokładnie wypłukać chore miejsce.

Czytaj więcej:   Żałoba po śmierci kota - poradź sobie ze stratą

Inną opcją płynu do przemywania oczu dla kotów jest Miracle Care Eye Clear. Ten zatwierdzony przez lekarza weterynarii produkt zawiera cynk i witaminę C i jest wystarczająco łagodny zarówno dla kotów, jak i ludzi. Bardzo dobrze sprawdza się w czyszczeniu oczu i usuwaniu plam. Można go również stosować do czyszczenia oczu psa lub ptaka. Nie wywołuje podrażnień i jest bezpieczny, może być stosowany nawet u ptaków i psów. Na co więc czekasz? Nie pozwól, aby Twój kot dłużej cierpiał z powodu bolesnych infekcji oczu.

Innym skutecznym środkiem do przemywania oczu u kotów jest roztwór soli fizjologicznej. Jest on szczególnie przydatny w przypadku, gdy w oku kota utkwiło ciało obce. Roztwór pomoże wypłukać ciało obce i przyspieszy proces gojenia. Wystarczy dodać do roztworu jedną czwartą łyżeczki soli. Gdy roztwór osiągnie temperaturę letnią, można go nakładać na chore oko kilka razy dziennie.

Suplementy ziołowe

Suplementy ziołowe do przemywania oczu kota mogą być skutecznym rozwiązaniem w przypadku drobnych podrażnień oczu. Chociaż zwykłe płukanie prawdopodobnie załatwi sprawę, dostępne są bardziej skuteczne środki. Środki te mogą zmniejszyć swędzenie, złagodzić zaczerwienienie i zwalczać infekcje. Niektóre suplementy ziołowe obejmują rumianek, aconit i sanicula. Upewnij się, że skonsultowałeś się najpierw z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że są one bezpieczne dla Twojego kota.

Goldenseal: Goldenseal posiada silne właściwości ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Działa łagodząco na oczy i może pomóc w leczeniu zapalenia spojówek. Rozmaryn: niezbędny aminokwas lizyna jest skuteczny w przypadku stanów zapalnych oczu i może pomóc w zapobieganiu zapaleniu spojówek. Inne naturalne lekarstwo na zapalenie spojówek to oczar. Ma on właściwości przeciwzapalne i ściągające i może być stosowany miejscowo.

Jeśli oczy kota są zapłakane lub mętne, może to oznaczać, że ma on infekcję oka. Ostre zakażenie oka może powodować stan zapalny i kichanie. U kota mogą nawet pojawić się “czyraki” – nazwa infekcji bakteryjnej. Chociaż ziołowe suplementy diety do przemywania oczu kota są skutecznym rozwiązaniem w przypadku zapalenia oczu, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania bardziej zaawansowanych metod leczenia.

Zapalenie błony naczyniowej oka: Oczy kota mogą być zakażone bakteriami lub wirusami. Opryszczka może powodować zaczerwienienie i łzawienie oczu, a także zapalenie wewnętrznej strony powieki. U kotów mogą również powstawać płytkie, bolesne owrzodzenia w oku. Innym naturalnym sposobem leczenia tego schorzenia jest płukanie oczu prawoślazem. Pomaga on oczyścić oko i złagodzić związany z tym dyskomfort.

Zapalenie powiek jest również częstą przyczyną zakażeń oczu u kotów. Objawy mogą obejmować łzawienie oczu, wrażliwość na światło i zaczerwienienie. U kotów mogą również występować objawy infekcji górnych dróg oddechowych lub kociej grypy. Choroby te mogą powodować dyskomfort, jak również długotrwałe uszkodzenie oka. Ey-Eas pomaga kotom z zaczerwienionymi oczami, łzawiącymi oczami i podrażnionymi oczami. Jeśli Twój kot ma infekcję oka, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli uważasz, że Twój kot ma wirusa, powinieneś rozważyć zastosowanie antybiotyków.