Co dawać kotu do jedzenia

Co dawać kotu do jedzenia

Jeśli chcesz urozmaicić kotu posiłki, możesz mu zapewnić kilka rzeczy. Pieczywo nie ma żadnych wartości odżywczych dla kota i jest całkowicie wykluczone. Masło orzechowe jest natomiast bezpiecznym rozwiązaniem w niewielkich ilościach. Masło orzechowe zawiera jednak dużo tłuszczów i może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy i otyłości. Ponadto koty nie potrafią trawić węglowodanów, a lepka konsystencja masła orzechowego może powodować ryzyko zadławienia.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z

Owoce

Różne owoce są pożywne dla kotów. Najczęściej spotykane owoce to banany, pomarańcze, truskawki, gruszki i winogrona. Niektóre z nich nie są jednak zdrowe dla kotów, dlatego należy ich całkowicie unikać. Gruszki zawierają dużo wapnia, magnezu i potasu. Jednak przed podaniem ich kotu należy usunąć z nich skórkę. Mango jest bogate w błonnik i zawiera niewielkie ilości witamin A i C. Ma również właściwości przeciwzapalne.

Melony można bezpiecznie podawać kotu, ale przed ich podaniem należy obrać je ze skórki. Bezpieczne jest także podawanie ogórków. Pomidory muszą być czerwone i w pełni dojrzałe. Należy unikać zielonych pomidorów. Bezpieczne są również truskawki, jagody i maliny. Plasterki gruszek i mango można podawać kotu. Upewnij się tylko, że nie podajesz im pestek i skórek, ponieważ nie są one strawne dla kotów.

Banany to kolejny owoc, który może spodobać się Twojemu kotu. Są bogate w potas i zawierają niewielką ilość cukru. Nawet małe kawałki są w porządku. Melon to również doskonały wybór dla Twojego kota. Szczególnie popularne są arbuzy, które zawierają duże ilości witaminy A i związków lotnych. Dodatkową zaletą bananów jest to, że są one świetną przekąską dla kota. Z wiekiem metabolizm kota spowalnia, dlatego owocowe przekąski mogą pomóc w zapobieganiu nadwadze lub otyłości.

Ryba

Choć może Cię kusić, by podawać kotu tuńczyka lub łososia, produkty te zawierają na ogół zbyt dużo rtęci, by stanowić zdrowy posiłek. Jeśli jednak masz zdrowy apetyt, ryby mogą dostarczyć Twojemu kotu wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje, aby utrzymać dobrą kondycję. Dodatkowo, ryby zawierają dobrze zbilansowane kwasy tłuszczowe omega 3, które są zdrowymi olejami o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli jednak nie jesteś pewien, który rodzaj ryby jest najlepszy dla Twojego kota, rozważ podawanie mu sardynek tylko od czasu do czasu.

Kupując rybę dla swojego kota, pamiętaj, aby wybrać taką, która nie ma ości. Choć złote rybki mogą być kuszące, generalnie nie nadają się do spożycia przez koty. Zamiast tego wybieraj strzeble bez ości, które Twój kot może uwielbiać tak samo jak Ty. Te ostatnie łatwiej jest znaleźć, ponieważ wiele sklepów zoologicznych sprzedaje żywe nornice. Niewielka część ryby powinna być ugotowana. Niezależnie od rodzaju ryby, należy unikać podawania kotu surowego mięsa, ponieważ może ono zawierać bakterie.

Owoce morza w puszce również nie są odpowiednie dla kotów, ponieważ są pakowane w słonej wodzie. Jeśli chcesz, aby Twój kot spróbował nowego rodzaju ryby, przygotuj świeże owoce morza. Świeżo złowione owoce morza są zawsze najlepsze, ale te z puszki są pełne soli i mogą być niebezpieczne dla Twojego kota. Wykorzystanie własnej kuchni do przygotowania owoców morza to zabawny sposób na zapoznanie kota z nowymi odmianami ryb i głowonogów.

Owsianka

Podawanie kotu płatków owsianych na śniadanie może pomóc mu w jedzeniu zdrowszych, mniej kalorycznych posiłków. Płatki owsiane są doskonałym źródłem błonnika i mają niewiele kalorii w porównaniu ze zwykłą karmą dla kotów. Koty nie lubią wysokiego poziomu cukru, który zawierają płatki owsiane przeznaczone dla ludzi. Dlatego przed podaniem kotu owsa należy go dokładnie ugotować. Owsa nigdy nie należy spożywać na surowo, ponieważ nie jest on strawny dla kotów.

Czytaj więcej:   Jak trenować kota?

Płatki owsiane zawierają wapń, mangan i witaminę B6, które pomagają kotu utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Kluczowym składnikiem płatków owsianych jest błonnik, który pomaga regulować pracę jelit i utrzymuje niski poziom cholesterolu. Mąka owsiana jest doskonałym wyborem dla Twojego kociego przyjaciela, ponieważ przynosi wiele korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi. Nie jest toksyczna dla kotów, ale należy ograniczyć jej spożycie do nie więcej niż jednej trzeciej zwykłej diety.

Mąka owsiana dla kotów może być podawana jako substytut posiłku dodatkowego. Jeśli sam przygotowujesz owsiankę, użyj mieszanki składającej się w 3/4 z białka i w 1/4 z węglowodanów. Nie zapomnij usunąć mleka, ponieważ koty nie tolerują laktozy. Gdy już ustalisz właściwe proporcje, podawaj kotu owsiankę. Jeśli Twój kot nie przepada za mlekiem, rozważ użycie wody.

Jajka

Główną zaletą jaj dla kotów jest to, że zawierają dużo białka i aminokwasów, które Twój kot może wykorzystać do budowy mięśni. Pokarm ten jest również lekkostrawny, co czyni go doskonałym wyborem dla Twojego kociego przyjaciela. Jajka można spożywać w wielu postaciach, w tym jako białka i żółtka. Aby uchronić kota przed chorobą przenoszoną drogą pokarmową, najlepiej jest dokładnie ugotować białka przed podaniem ich zwierzęciu.

Chociaż białko zawarte w jajkach może zwiększyć apetyt i wzmocnić samopoczucie kota, powinno się je podawać kotu tylko jako przysmak. Skorupki należy usunąć i dokładnie ugotować. Należy również kontrolować ilość spożywanych jaj. Choć mogą one być smacznym przysmakiem, koty mogą mieć reakcję alergiczną, jeśli nie lubią ich lub nie są przyzwyczajone do ich smaku. Tak jak w przypadku każdego nowego pożywienia, należy zaczynać od stopniowego wprowadzania nowych pokarmów. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych pokarmów, najlepiej jest wprowadzać nowe pokarmy z umiarem.

Skorupkę jajka można zmielić na drobny proszek i posypać nim karmę Twojego kota. Skorupki jaj są ubogie w tłuszcz i powinny być gotowane, aby wyeliminować ewentualne zagrożenie salmonellą i awidynami. Należy jednak pamiętać, że skorupki jaj nie powinny być podawane kotu codziennie, ponieważ mogą mu zaszkodzić. Jeśli nie masz pewności, poproś dietetyka weterynaryjnego o wskazówki dotyczące najlepszego sposobu przygotowywania domowej diety dla Twojego kota.

Rośliny strączkowe

Prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy rośliny strączkowe mogą być bezpiecznie spożywane przez Twojego kota. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny strączkowe są uważane za bezpieczne dla kotów, ale niektóre z nich mogą wywoływać u nich niepożądane reakcje. Na przykład, fasola lima jest wysoce toksyczna i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Orzeszki ziemne, będące rodzajem roślin strączkowych, zawierają duże ilości magnezu i żelaza. Jednakże, wiele masła orzechowego zawiera sztuczne substancje słodzące, które mogą być szkodliwe dla kotów.

Fasola i soczewica są generalnie bezpieczne dla kotów, jeśli są spożywane w umiarkowanych ilościach. Jednak w większych ilościach mogą powodować zaburzenia trawienia. Dlatego, jeśli chcesz podać kotu przekąskę lub posiłek, pamiętaj o wyborze odpowiednich rodzajów. Na przykład zielona fasolka jest dobrym wyborem dla Twojego kociego przyjaciela. Ciecierzyca to kolejna roślina strączkowa, którą Twój kot pokocha.

Czytaj więcej:   Dlaczego koty liżą plastik? Niebezpieczna fascynacja

Chociaż te produkty są generalnie bezpieczne dla kotów, lekarze weterynarii odradzają podawanie kotu regularnej diety złożonej z roślin strączkowych. Surowa fasola zawiera potencjalnie toksyczne glikoproteiny i szkodliwe bakterie, które mogą uszkodzić układ pokarmowy Twojego kota. Ponadto, sucha fasola może powodować zatory w jamie ustnej, gardle i jelitach. Kotów nie należy karmić roślinami strączkowymi w postaci surowej lub gotowanej. To samo dotyczy fasoli w puszkach. Koty mogą bezpiecznie jeść gotowaną czarną fasolę i fasolę kidney kilka razy w tygodniu.

Szpinak

Chociaż wiadomo, że koty tolerują szpinak w umiarkowanych ilościach, nie powinien on stanowić elementu codziennej diety. Mimo że koty są mięsożercami, nie potrzebują szpinaku jako podstawy swojej diety. Dodanie szpinaku do diety kota spowoduje jedynie dostarczenie mu dodatkowych składników odżywczych. Nigdy nie zastępuj szpinakiem zwykłej karmy swojego kota. Jak więc sprawić, by była ona bardziej pożywna dla Twojego kociego przyjaciela? Przeczytaj kilka wskazówek, jak podawać swojemu kotu szpinak!

Szpinak, który może jeść Twój kot, zawiera minerały, błonnik i białko. Zawiera również rzadki przeciwutleniacz o nazwie flawonoid, który wzmacnia układ odpornościowy kota i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu. Szpinak występuje w dwóch głównych rodzajach: w puszce i świeży. Cztery rodzaje wyróżniają się rodzajem szpinaku i jego wartością odżywczą. Szpinak jest najlepszy, gdy jest zielony i nie przerośnięty. Świeży szpinak jest najlepszy dla Twojego kociego przyjaciela, ponieważ nie jest rozpuszczalny w wodzie, więc łatwo przechodzi przez układ pokarmowy.

Jeśli Twój kot ma skłonność do tworzenia się kamieni nerkowych, nie podawaj mu szpinaku. Wapń zawarty w szpinaku jest znany z tego, że może prowadzić do tworzenia się kryształów w drogach moczowych. Jednak u zdrowych kotów nie dochodzi do tworzenia się kryształów, jeśli szpinak jest podawany z umiarem. Dlatego najlepiej jest wprowadzać szpinak do diety kota stopniowo, podając mu cztery do pięciu liści trzy lub pięć razy w miesiącu. Najlepiej jest też podawać szpinak jako posiłek lub jako suplement.

Chleb

Choć może Cię kusić, by podawać kotu chleb jako przysmak, nie jest to chyba najlepszy pomysł. Koty są drapieżnikami, więc chleb może łatwo spowodować u nich nadwagę. Otyłość może prowadzić do cukrzycy, zapalenia stawów, a nawet do przedwczesnej śmierci. W idealnych warunkach kot powinien otrzymywać od dziesięciu do piętnastu procent pożywienia pochodzącego od człowieka. Możesz jednak od czasu do czasu dać kotu kęs chleba w zamian za smaczny przysmak.

Chociaż większość rodzajów chleba jest nieszkodliwa dla kotów, nie jest to najlepszy wybór na przekąskę. Chociaż koty są mięsożercami, mogą trawić węglowodany zawarte w kociej karmie. Dlatego też, jeśli karmisz kota chlebem zrobionym z nieugotowanego chleba, może on cierpieć z powodu niebezpiecznych wzdęć. Żołądek kota jest idealnym środowiskiem do ekspansji drożdży, które uwalniają dwutlenek węgla i alkohol etylowy.

Chociaż koty mogą spożywać niewielkie ilości chleba, powinny unikać niegotowanego ciasta drożdżowego. Drożdże zawarte w niegotowanym chlebie mogą powodować zatrucie alkoholowe i wzdęcia. W takim przypadku kot powinien zostać przewieziony do lekarza weterynarii w celu uzyskania pomocy medycznej. Kilka kromek zwykłego chleba może być dla kota wystarczające. Lekarz weterynarii będzie w stanie zalecić najlepsze leczenie w danym stanie. Koty mogą nawet zjeść małą kromkę, jeśli podajesz im ją w niewielkich ilościach.