ryba dla kota

Czy ryba dla kota to dobra podstawa jadłospisu?

Kot, jako zwierzę mięsożerne, powinien pobierać wszystkie niezbędne mu do funkcjonowania składniki odżywcze z mięsa. Choć powszechnie wiadomo, że ryby są doskonałymi źródłami kwasów omega-3 i białka – nadal w społeczeństwie pokutuje wiele mitów.

Czy kot może jeść ryby?

Ryba to doskonały pokarm dla kota. Charakterystyczny zapach sprawia, że zwierzęta z reguły lubią zarówno rybne karmy, jak i przekąski. Obecność tego produktu w ich codziennym żywieniu umożliwia pokrycie zapotrzebowania na niezbędne substancje odżywcze. Dobrej jakości ryby to źródło szybko przyswajalnych białek i tłuszczy. Kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają korzystnie na cały koci organizm. Działanie przeciwzapalne, wspomaganie wzroku i stawów to właściwości, które z pewnością docenią właściciele kocich seniorów. 

Warto pamiętać o tym, że ryby mogą być podawane tylko w określonej formie. Kotom nie należy podawać ryb mrożonych, smażonych, ani pieczonych w piekarniku. Niewskazane są też wszelkiego rodzaju konserwy, które przeznaczone są do spożycia przez ludzi. Z reguły mają one bowiem dużą zawartość soli – wpływa ona negatywnie na funkcjonowanie układu moczowego i nerek u pupila. Warto też mieć świadomość tego, które ryby zawierają duże ilości tlenku trójmetyloaminy, która wywołuje anemię. Takie gatunki mogą być podawane jedynie po odpowiedniej obróbce termicznej. 

Jaką karmę na bazie ryby warto wybrać?

Ryby często stanowią bazę gotowych karm dla kotów. Jaki sklepowy produkt będzie zdrowy i dostarczy czworonogowi wszystkie niezbędne składniki? Przede wszystkim osoby zajmujące się komponowaniem diet dla kotów, zalecają stosowanie mokrej karmy. Choć jej stosowanie jest nieco mniej komfortowe, niż najczęściej wybieranych, suchych produktów, dostarcza ona zwierzęciu odpowiednią podaż wody. Koty w naturze pobierają bowiem wodę jedynie z pożywienia. Podawanie pupilowi suchego jedzenia przez całe życie, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nerek w przyszłości. 

Czytaj więcej:   Dlaczego kotu wypada sierść

Karma powinna się w dużej mierze składać tylko z rybiego mięsa. Koty nie jedzą warzyw i owoców – w przeciwieństwie do psów. Skład powinien być jak najbardziej szczegółowo opisany – produkty, które zawierają na etykiecie zapis mówiący o obecności części pochodzenia zwierzęcego, nie są najlepszym wyborem. Karmy rybne to dobry wybór dla większości właścicieli. Walory smakowe oraz zapach zachęcają zwierzaki do chętnego jedzenia posiłków. Jest to niezwykle ważne w przypadku kotów, które otrzymują mokre jedzenie – jeśli będzie stało w miseczce zbyt długo, po prostu się zepsuje. 

Ryba dla kota – czy gatunek ma znaczenie?

Najbezpieczniejsze gatunki, to ryby morskie, takie jak łosoś, dorsz, szczupak czy pstrąg. Mogą być one podawane zwierzęciu nawet na surowo. Jednak zawsze przed karmieniem należy upewnić się, że nie zawierają one ości. A ryba maślana – czy jest zdrowa? Jest to dobry wybór ze względu na łagodną konsystencję i małą ilość znajdujących się w niej ości. 

Często wybieraną rybą jest też tuńczyk. Warto jednak dokładnie przemyśleć tę kwestię – jest to bowiem rypa drapieżna, a sprawia to, że zawiera dużą ilość rtęci. Może to być okazjonalny przysmak, jednak lepiej, żeby cały jadłospis nie opierał się na tuńczyku lub produktach, które zawierają go w składzie. 

Ryby w diecie kota – czy są istotne?

Ryby mogą stanowić ważny element diety kota. Są zdrowe – pod warunkiem wyboru odpowiednich gatunków i prawidłowego przygotowania. Warte uwagi są również produkty oferowane przez sklepy zoologiczne, które posiadają w swoim składzie ryby. W tym przypadku, niezbędne jest uważne czytanie etykiet. 

Decydując się na poczęstowanie kociego przyjaciela surową lub gotowaną rybą, należy zadbać, aby wydzielony fragment nie posiadał ości. Są one niebezpieczne dla zdrowia i życia zwierzęcia. Niewskazane są też ryby smażone i pieczone. Z powodzeniem można jednak częstować koty odpowiednimi dla nich rodzajami ryb takimi jak ryby maślane czy łososie, które są podane w odpowiednio przemyślany sposób. 

Czytaj więcej:   Jakie są nowe rasy kotów