Jak zaaranżować mieszkanie w Warszawie z myślą o kocie?

Jak zaaranżować mieszkanie w Warszawie z myślą o kocie?

Koci przyjaciel ma swoje wymagania jeśli chodzi o warunki, w jakich przebywa, i nie mamy na myśli tylko i wyłącznie pysznego jedzenia i dużej ilości pieszczot (gdy kociak sobie tego życzy)! Dodatkowo, warto zadbać o aranżację mieszkania, która zapewni kotu swobodę życia.

Dlaczego prawidłowo zaplanowane mieszkanie ma duże znaczenie?

Kot jest takim samym lokatorem mieszkania jak człowiek, dlatego warto zadbać o to, by we wnętrzu znajdowało się odpowiednie, dopasowane do jego potrzeb wyposażenie. Zarówno kupno mieszkania/domu od dewelopera, jak i z rynku wtórnego warto poprzedzić solidnym sprawdzeniem całego lokalu i zaplanowaniem przestrzeni dla zwierzaka.

Warto zwrócić uwagę m.in. na bezpieczeństwo wszystkich zastosowanych rozwiązań. Wszelkie niewielkie, trudno dostępne przestrzenie sprawiają, że zwierzak może tam utknąć, a my nie będziemy mogli mu pomóc. Przed faktycznym zakupem lokum warto zlecić odbiór mieszkania w Warszawie, zaznaczając że zależy nam na bezpieczeństwie zwierzęcia. Specjaliście z serwisu Pewny Lokal dzięki wiedzy i doświadczeniu będą w stanie określić, co powinno zostać poprawione przez dewelopera, tym samym zapewniając naszemu pupilowi bezpieczeństwo.

Wybór dobrego mieszkania ma znaczenie

Jak już wspominaliśmy, kwestią podstawową jest wybór dobrego mieszkania, które spełni normy bezpieczeństwa dla zwierzaka. Jeśli nie chcemy, by nasz pupil wychodził poza dom, warto kupić lokal na wyższym piętrze lub zainwestować w specjalne siatki, które uniemożliwią kotu wydostanie się na ogród. To rozwiązanie, które zapewni kociakowi bezpieczeństwo – zarówno ruch uliczny w Warszawie, jak i wiele innych czynników sprawia, że swobodne spacery zwierzaka mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego wymaga podobnego sprawdzenia co lokal pochodzący prosto od dewelopera. Jedyna różnica jest taka, że w przypadku zupełnie nowego mieszkania możemy poprosić o wdrożenie pewnych zmian jeszcze na etapie prac deweloperskich, a w przypadku rynku wtórnego – musimy przeprowadzić niezbędne prace we własnym zakresie.

Czytaj więcej:   Czego nie mogą jeść koty?

O co zadbać we wnętrzu domu?

Wewnątrz domu powinno nam zależeć głównie na tym, by zwierzak czuł się pewnie i swobodnie. Co za tym idzie, należy dowiedzieć się, jakie są naturalne potrzeby kota i ustawić np. kuwetę tak, by zwierzak mógł komfortowo załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Ponadto, dobrze jest umieścić kuwetę w miejscu, w którym wygodnie będzie nam ją sprzątać.

W mieszkaniu powinna znaleźć się także przestrzeń, którą zwierzak będzie mógł swobodnie drapać – tzw. drapak. Jeśli wybierzemy taki, który zawiera niewielki domek lub wygodny hamak – kot zyska także możliwość wypoczynku po relaksującej zabawie z drapakiem.

Balkon – jak go zabezpieczyć?

Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie na piętrze – kwestią kluczową jest odpowiednie zabezpieczenie balkonu, a także okien. Specjalna siatka uchroni pupila przed urazami lub upadkiem z wysokości. Nie ma znaczenia, czy lokal znajduje się na pierwszym piętrze, czy na którejś z wyższych kondygnacji – powiedzenie, że kot zawsze spada na cztery łapy jest tylko powiedzeniem i nie warto sprawdzać na własnej skórze, czy zwierzak rzeczywiście nie zrobi sobie krzywdy podczas upadku.

W tym przypadku mamy dwie możliwości do wyboru. W pierwszym z przypadków możemy odciąć zwierzakowi dostęp do balkonu w ogóle – wówczas wystarczy zabezpieczyć wyjście na balkon siatką. Jeśli jednak chcemy umożliwić kotu spacerowanie po balkonie i obserwowanie otoczenia – dobrym rozwiązaniem jest montaż siatki o odpowiedniej gęstości oczek, która zapewni naszemu pupilowi bezpieczeństwo, zarówno na barierkach, jak i ponad nimi. W ten sposób upewnimy się, że zwierzak nie wypadnie, a jednocześnie będzie miał możliwość przyglądania się otoczeniu.

Dzięki tak zaplanowanemu mieszkaniu zwierzak będzie mógł komfortowo poruszać się po wszystkich jego częściach. Warto pamiętać, że duża część zabezpieczeń to nie tylko wygoda, ale również pewność, że kotu nie stanie się żadna krzywda, dlatego warto o nie zadbać!

Czytaj więcej:   Dlaczego koty liżą plastik? Niebezpieczna fascynacja