Kontakt

Hodowla kotów "Walkiria"


43-400 Cieszyn

Tel: 888 293 183
Email: koty@hodowlawalkiria.pl

Odwiedź nas na Facebooku

O rasie

Pochodzenie
Nebelungi jako rasa mają swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to rasa, która powstała całkowicie spontanicznie. Wszystko zaczęło się całkiem niedawno. W 1984 roku w domu Cory Cobb w Denver urodził się śliczny kocurek. Jego rodzicami byli domowa kotka mająca wśród przodków kota długowłosego i kocur wyglądający tak jak kot rosyjski niebieski. Jako jedyny z miotu Siegfried był długowłosy i niebieski. Kocurek wyrósł na pięknego kota a zachwycona właścicielka postanowiła powtórzyć eksperyment. Tym razem urodziły się dwie długowłose kotki. Jedna z nich była niebieska. Cora nazwała ją Brunhilde. W 1986 roku urodziły się pierwsze kocięta tej pary. Wszystkie odziedziczyły główne cechy rodziców. Budową ciała przypominającą koty rosyjskie niebieskie ale z półdługim, jedwabistym, niebieskim futrem. Wtedy też Cora pierwszy raz pomyślała, że szkoda by było na tym poprzestać. Pierwszą kocią organizacją do której zadzwoniła była największa kocia organizacja w USA – TICA. Spotkała się tam z miłym przyjęciem. Skontaktowano ją z specjalistą kociej genetyki i sprawy potoczyły się dalej. Cora poświęciła wiele lat na budowanie rasy. Nie wszystko było takie łatwe i przyjemne. Czasem napotykała na wrogość hodowców innych ras, dla których nowa rasa była dodatkową konkurencją. Podróżowała po USA pokazując swoje koty na wystawach, nawiązując przyjaźnie z hodowcami kotów rosyjskich niebieskich. Kilku z nich zdecydowało się na współpracę. Okazało się, że czasami można napotkać koty rosyjskie niebieskie o dłuższym włosie w wydawało by się „czystych” hodowlach. Podczas swojej podróży po Europie dowiedziała się nawet, że źródłem wielu tych piękności jest Rosja. Długie lata krzyżowania i wyszukiwania po całym świecie takich wybryków natury doprowadziły do tego co dziś możemy oglądać na wystawach.

Cora swoją pracą, entuzjazmem i konsekwentnym uporem wspomagana przez coraz bardziej rosnące grono hodowców doprowadziła do uznania rasy przez TICA. Nebelungi spotkały się z uznaniem i podziwem przez wielu miłośników kotów. Ich popularność zatacza coraz większe kręgi. Ostatnio rasa ta została uznana przez największą kocią organizację we Francji - LOOF.

Cora Cobb pisze w swoich wspomnieniach, że zawsze dążyła do naturalnego zbliżenia Nebelungów i kotów rosyjskich niebieskich. Marzyła o kotach zbudowanych silnie a zarazem z gracją o pięknym niebieskim i długim futrze. Wielu hodowców dziś mówi, że Nebelung to długowłosa wersja kota rosyjskiego. Nebelung to rasa, która ciągle jeszcze się rozwija. Niełatwo znaleźć koty, które nie są ze sobą blisko spokrewnione, bo są one wciąż bardzo nieliczne. Na szczęście Nebelungi można krzyżować z kotami rosyjskimi niebieskimi. Pierwsze pokolenie z mieszanej pary ma włos krótki, ale każdy kociak dziedziczy po rodzicach geny obu ras. W następnym pokoleniu mogą pojawić się już kociaki zarówno długowłose jak i krótkowłose.
Wzorzec rasy


Wrażenie ogólne
Nebelung powinien być średniego rozmiaru lecz muskularny, a zarazem pełen gracji.


Głowa
Lekko spłaszczona głowa na smukłej szyi. Czoło i prosty nos tworzą kąt wypukły. Wyrazu twarzy dodają dobrze wykształcone poduszeczki, pod wąsami i silny podbródek. Nos niebiesko-szary.


Uszy
Powinny być duże, wyraźnie zakończone i skierowane do przodu, ale jednocześnie delikatne i prawie prześwitujące.


Oczy
Duże, najlepiej o kształcie migdałów, szeroko rozstawione o pięknym zielonym kolorze.


Tułów
Gibki ale muskularny.


Ogon
Długi, o lekko zaokrąglonej końcówce.


Szata
Futro półdługie, miękkie i jedwabiste, o podwójnym podszerstku. Kryza i bryczesy nie powinny być nadmiernie wykształcone. Kolor futra niebieski o srebrzystym połysku, uzyskanym dzięki jaśniejszemu zakończeniu włosa.


Charakter i temperament
Mimo że Nebelungi to koty trochę nieufne, to w domu zawsze przebywają z ludźmi i lubią się bawić mimo upływu lat. Najprostsze zabawki, zgnieciona kulka papieru, włochata piłeczka i masz w domu stado drapieżników. Gibkie ciałka w pogoni za zabawką dokonują cudów akrobacji. Polowanie na muchę to wybuch emocji, a kiedy siedzisz przy komputerze przesuwanie ogona z klawiatury staje się codziennością. Te koty uwielbiają towarzyszyć człowiekowi. Najbardziej przymilne są kocury. Uwielbiają bawić się w aportowanie z każdym chętnym do zabawy. Kotki są bardzie kapryśne. Takie trochę księżniczki – dystyngowane, przymilają się tylko do wybranych członków rodziny.


Pielęgnacja
Nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Futro nie kołtuni się i nie wymaga szczotkowania. Jedynie u niewykastrowanych kocurów zbiera się u nasady ogona tłuszcz i martwe włosy, co warto przynajmniej raz na miesiąc wyczesać. Kotki maja zawsze idealnie piękne i eleganckie futro. Kotki wychowywanej w mieszkaniu nawet przed wystawą nie trzeba kąpać ani przygotowywać.
Karmę warto wspomagać specyfikami lub karmą odkłaczającą.

Informacjami o nebelungach podzieliła się z nami Pani Urszula Kamoda, prowadząca hodowlę The Grey*PL.